Czego się dowiesz

Spis treści:


Nie jest niespodzianką stwierdzenie, że człowiek ma przeważający wpływ na stan środowiska. Co więc możemy zrobić, aby zapobiec katastrofie ekologicznej? Czy sterowanie ogrzewaniem jest tego częścią?


Sposoby na bycie eko

Sterowanie ogrzewaniem jako sposób na dbanie o środowisko to często nieco pomijany temat. Dużo więcej mówi się o wymianie urządzenia grzewczego na bardziej nowoczesny, poprawie izolacji termicznej, czy też świadomym ograniczaniu zużycia energii. Faktyczne wszystkie te drogi są istotne i każdej z nich musimy się trzymać – nie możemy jednak nie wspominać o ważnej roli, jaką w walce o środowisko spełnia sterowanie ogrzewaniem.

Krok pierwszy – zatrzymaj ciepło w domu

Nawet najbardziej ekologiczne technologie grzewcze nie wykażą się energooszczędnością, jeżeli ciepło będzie uciekało z budynku przez nieszczelne okna i drzwi. Spowoduje to niepotrzebne zużywanie energii poprzez długotrwałe dogrzewanie pomieszczeń, wychładzanych wskutek złej izolacji. Co jednak można robić na własną rękę podczas użytkowania naszych domów? Zwłaszcza tych starszych, których standardy energetyczne bywają niewystarczające?

  • Nie należy zasłaniać kaloryferów (zasłonami, meblami, poduszkami etc.)
  • Należy w miarę możliwości uszczelnić stolarkę okienną – tamtędy najszybciej ciepło nam „ucieka”
  • Warto też uszczelnić drzwi wejściowe, drzwi do piwnicy, na strych oraz przemyśleć uszczelnienie ścian, dachu
  • Wreszcie dobrze jest rozważyć zainstalowanie automatyki sterującej ogrzewaniem, która pozwoli w każdym pomieszczeniu utrzymać odrębną temperaturę – właściwą dla jego funkcji, np. niższą w pomieszczeniach rzadko używanych lub w całym domu, gdy przez dłuższy czas stoi on pusty. Inwestycja w sprawdzony system sterujący to również doskonały sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Po drugie: sterowanie ogrzewaniem umożliwia monitorowanie zużycia energii

Codzienne marnowanie energii kosztuje zarówno w wymiarze finansowym, jak i ekologicznym. Jak często zdarza nam się nie wyłączyć świateł albo nie wyjąć ładowarki z gniazdka? Rozwiązaniem jest automatyka budynkowa marki SALUS Controls – wyposażona w serię Smart Home – to rozwiązanie, które pomoże zoptymalizować pracę sprzętów domowych. Przede wszystkim, dzięki odpowiednio zaprogramowanym scenariuszom pracy, produkty SALUS Controls mogą sterować nie tylko ogrzewaniem, ale również oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi. Dla przykładu, o ustalonej porze od wybranych urządzeń zostanie odcięte zasilanie, co automatycznie zmniejszy pobór energii.

Ponadto, bezpłatna aplikacja SALUS Smart Home rejestruje zużycie energii przez urządzenia sterowane za pomocą inteligentnych wtyczek (Smart Plug), wskazując największe źródła jej pochłanialności. Historia poboru (czytelne wykresy) pozwala przeprowadzać jednoznaczną kalkulację. Nie trzeba już strzelać w ciemno które urządzenia nie działają wydajnie i wymagają zmiany trybu pracy. Które są nieekologiczne i trzeba je wymienić na nowe? Mając konkretne dane, wiadomo czego pilnować.

Po trzecie: unikaj przesterowań

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że największą część energii zużywanej podczas eksploatacji domu pochłania ogrzewanie – to ponad 70% zapotrzebowania budynku na energię. Dlatego ważne jest robienie tego „z głową”, poprzez dostosowanie ciepła pokoi do ich funkcji oraz pory dnia. Te z pozoru drobne udogodnienia nie tylko podnoszą komfort życia i sprzyjają lepszemu zdrowiu, ale też odciążają środowisko. Dopiero taka mikroskala naszych działań przyniesie makrorezultaty.

Regulatory temperatury marki SALUS Controls ograniczają zbędną aktywność urządzenia grzewczego, utrzymując w pomieszczeniach indywidualną, ustaloną przez domowników temperaturę. Dostarczają tyle ciepła, ile potrzeba, eliminując niekomfortowy i niesprzyjający środowisku efekt przesterowania. Sterowanie temperaturą w domu zmniejsza straty energii. Nie tylko wymiana kotła i paliwa grzewczego,, ale także mądre sterowanie ogrzewaniem CO jest rozwiązaniem wysoce ekologicznym.

Materiał powstał dzięki współpracy SALUS Controls i Czas Na Hydraulika