Czego się dowiesz

Spis treści:


Ciągłe zmiany, doskonalenie, przyspieszanie i unowocześnianie by utrzymać wysoką jakość produktów to klucz do sukcesów nowoczesnego przedsiębiorstwa. Przedstawiamy jak wygląda laboratorium Detal-Met kiedys i dziś!


Plastometr

Laboratorium Detal-Met w ostatnim czasie przebyło dużą modernizację! Dlatego porównamy, jak było kiedyś, a jak jest dziś! Na zdjęciu z lewej strony widzimy używaną dawniej maszynę do badania wskaźnika szybkości płynięcia, która dzielnie służyła w laboratorium przez niespełna dekadę. Była niezbędna przy badaniach pierwotnych oraz wtórnych surowców w postaci polipropylenu. Sprzęt, który zastąpił wcześniejszy plastometr, rozszerzył zakresy badań do kilkunastu innych tworzyw, wzbogacił o inne metody badań oraz zwiększył obciążenie o ponad 2kg. Na podstawie tego porównania można powiedzieć, że wykonano olimpijski skok w dal w dziedzinie badań płynięć tworzyw sztucznych.

Młot udarnościowy

Mała, a jednak wielka zmiana. Z lewej widzimy młot udarnościowy wykonujący pomiary poprzez metodą Charpy’ego. Metoda ta w przypadku tego młota była bardziej manualna niż automatyczna. Pomiary odbywały się głównie poprzez człowieka – montaż, zwolnienie młota, odczyt oraz obróbka wyników. Prawe zdjęcie to nowoczesny młot udarnościowy, który wykonuje pomiary dokładniejszą metodą Izoda. Tak duży krok technologiczny ma na celu doskonalenie i ulepszanie kontrolowania wyrobów gotowych. Młot ten jest już prawie w 100% automatyczny, jedynie montaż próbki odbywa się poprzez człowieka. Jednym naciśnięciem przycisku można zwolnić młot, wykonać badanie uderzenia w próbkę i otrzymać już gotowy, obliczony komputerowo wynik.

Waga analityczna

Tradycyjną wagę elektroniczną zastąpiła w pełni automatyczna waga analityczna, znajdująca się obecnie w laboratorium Detal-Met. W porównaniu do poprzedniego sprzętu odpowiedzialnego za odważanie granulatów waga analityczna cechuje się bardzo dużą dokładnością odważania, co jest niezmiernie istotne w działalności badawczej laboratoriów. To kolejny krok, jakie przedsiębiorstwo stawia w stronę lepszej kontroli jakości surowców niezbędnych do produkcji oraz wyrobów gotowych.

Laboratorium Detal-Met

Laboratorium Detal-Met umożliwia badanie i kontrolowanie surowców dostarczanych od producentów, a także wyrobów gotowych powstających na terenie zakładu. Nowy obiekt naukowo-badawczy składa się z dwóch części. W pierwszej znajdują się sprzęty działające na bazie wyższej temperatury. To m.in. (plastometr, piec grzewczy, wago-suszarka). Znajduje się tam także sprzęt do badań właściwości mechanicznych i wytrzymałościowych (młot udarnościowy) wraz ze sprzętami kontrolno-pomiarowymi czy sprzętami do pomiaru masy (suwmiarki, waga). W drugiej części dominują sprzęty gabarytowe. Są to np. dwustrefowa maszyna do termocykli, maszyna ciśnieniowa wraz z szafą sterującą oraz maszyna wytrzymałościowa i frezarka). W cyklu Ciekawostki z Detal-Met pokazujemy co i jak działa w laboratorium!