Szybkie wyszukiwanie

Skorzystaj z filtórw

Producenci

Filtry Klimatyzacja

Klimatyzator

txi.5
Producent: LG
Rodzaj: Klimatyzator
Typ: Split ścienny

Co to jest klimatyzator?

Klimatyzator to urządzenie, który ma na celu chłodzenie danego pomieszczenia. Odbywa się ono w oparciu o podstawowe zasady termodynamiki. Zmniejszenie temperatury umożliwia zastosowanie odpowiedniego układu termodynamicznego, dzięki któremu zimne powietrze trafia do pożądanego pomieszczenia, a ciepło zostaje oddawane do środowiska zewnętrznego.

Klimatyzator to podstawowe urządzenie wielu budynków, nie tylko domów, ale także budynków przemysłowych i usługowych.

Jak działa klimatyzator?

Składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza (te dwa ostatnie wyposażone w wentylator). Wentylator promieniowy wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Powietrze z pomieszczenia ochładza się na parowniku, oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Następnie czynnik pośredni (gaz) zostaje sprężony w sprężarce (wzrasta jego temperatura) i jest przetłoczony do skraplacza, który znajduje się na zewnątrz (w powietrzu zewnętrznym). W skraplaczu ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, gaz skrapla się i staje cieczą (nadal pod wysokim ciśnieniem). Ciecz dostaje się do elementu rozprężnego (kapilara lub TZR), gdzie jest dławiona – zostaje zmniejszone jej ciśnienie i temperatura. Schłodzony czynnik w postaci cieczy ponownie zostaje podany na parownik, gdzie się ogrzewa od powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w stan gazowy.

Ten obieg zamknięty powoduje ciągłość działania klimatyzatora. Podobnie działa lodówka, którą każdy z nas ma w domu!

Rodzaje klimatyzatorów

Podział klimatyzatorów odbywa się według wielu różnych aspektów. Podstawowe kryteria podziału to np. typ montażu. Wyróżniamy wówczas następujące rodzaje klimatyzatorów:

 • ścienne
 • podstropowe lub przypodłogowe (stojące)
 • kasetonowe
 • kanałowe

Ze względu na liczbę jednostek, podzielimy je na:

 • pojedyncze
 • multisplity
 • systemy VRV (VRF)

Wedle trybu pracy wyróżniamy

 • klimatyzatory tylko z opcją chłodzenia
 • klimatyzatory grzewczo-chłodzące (pracujące jednocześnie jako pompa ciepła lub posiadające nagrzewnicę elektryczną)

I ostatni, istotny dla ich działania podział, ze względu na sposób sterowania i budowę podzespołów:

 • klimatyzatory klasyczne (ze zwykłą sprężarką – stałe obroty, zawsze 100%)
 • klimatyzatory inwerterowe (płynnie regulowane obroty sprężarki)

Klasyczne włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustawiony poziom i wyłączają, gdy osiągnie zadaną wartość. Takie rozwiązanie powoduje większe wahania temperatury w pomieszczeniu i większe koszty eksploatacji (duży prąd rozruchu sprężarki). Inwertery są droższe, ale za to bardziej energooszczędne. Płynnie dostosowują swoją wydajność i działanie do temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu rzadziej się włączają i wyłączają. Włączanie odbywa się w sposób płynny, bez “uderzenia” prądowego więc nie generuje niepotrzebnych strat energii. Inwertery dokładniej też utrzymują ustawioną temperaturę w pomieszczeniu.

Czynnik chłodniczy – rodzaje

Czynnik chłodniczy w klimatyzatorach to substancja szybko wrząca zwana popularnie, aczkolwiek błędnie, freonem. Najbardziej popularnym freonem w klimatyzatorach starego typu był R-22 (chlorodifluorometan), którego obecnie stosowanie jest zabronione ze względu na jego szkodliwość. Współcześnie stosuje się pro-ekologiczne gazy, np: R-407C, R-410A, R-134A oraz R32.