Szybkie wyszukiwanie

Skorzystaj z filtórw

Producenci

Filtry Kotły Elektryczne

Kocioł Elektryczny

kociol-elektryczny-kospel-EKCOLN3
Producent: Kospel
Rodzaj: Kocioł Elektryczny
Typ: Dwufunkcyjny

Co to jest kocioł elektryczny?

Kocioł elektryczny centralnego ogrzewania to urządzenie grzewcze, które przy użyciu prądu ogrzewa nośnik ciepła (najczęściej wodę lub glikol) cyrkulujący w obiegu instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł elektryczny zamienia więc energię elektryczną w ciepło, którym ogrzewa budynek. Kotły elektryczne są stosowane nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w budynkach przemysłowych czy usługowych.

Kocioł i piec to dwa różne urządzenia. Główna różnica między nimi jest taka, że piec oddaje wytworzoną energię cieplną do środowiska, do otoczenia. Kocioł natomiast ogrzewa medium, które to z kolei przenosi energię cieplną do wybranego miejsca.

Rodzaje kotłów elektrycznych

Główną osią podziału kotłów elektrycznych jest ich budowa i przeznaczenie. Wobec tego, kotły elektrycznie dzielimy na kotły jednofunkcyjne i kotły dwufunkcyjne.

Jednofunkcyjny kocioł ma za zadanie ogrzać tylko i wyłącznie medium, np. wodę lub glikol, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. W ten sposób kocioł, za pomocą energii elektrycznej, generuje ciepło, które trafia przez instalację CO w dowolne miejsce.

Dwufunkcyjne kotły z kolei, służą zarówno do ogrzewania medium, a przez to podwyższania temperatury dowolnego miejsca w budynku, ale także są wykorzystywane w instalacji CWU. CWU, czyli ciepła woda użytkowa, staje się właśnie ciepła, ponieważ ogrzewa ją kocioł zasilany prądem. Jego dwie funkcje to w takim razie zarówno podwyższanie temperatury w budynku, ale także podgrzewanie wody użytkowej. Dwufunkcyjny kocioł elektryczny dba więc o nasz komfort termiczny w wielu aspektach!

Czy kocioł elektryczny jest ekologiczny?

Kocioł elektryczny jest zdecydowanie bardziej ekologiczny od swoich odpowiedników na paliwa stałe, ciecze i gazy. Z prostej przyczyny – kocioł ten nic nie spala, a więc nie generuje spalin. Dodatkowo istnieje możliwość połączenia go na przykład z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu tworzy się bezspalinowy proces uzyskiwania energii elektrycznej, którą od razu wykorzystuje się do zwiększenia temperatury w budynku (oraz ciepłej wody użytkowej)!