Szybkie wyszukiwanie

Skorzystaj z filtórw

Producenci

Filtry Pomp Ciepła

Pompa Ciepła Gruntowa

Producent: Galmet
Rodzaj: Pompa Ciepła Gruntowa
Typ: Monoblok

Czym jest gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które działa na zasadach układu termodynamicznego. Jest ona bezpieczna dla środowiska, bowiem źródłem ciepła jest w niej ziemia. W środku nie dochodzi do żadnego spalania, nie jest wymagane specjalne paliwo. Maszyna cieplna wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii elektrycznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych). Pompa ciepła gruntowa i fotowoltaika to idealne połączenie. Panele słoneczne generują energię elektryczną potrzebną do działania pompy ciepła gruntowej. Generujemy więc prąd elektryczny, który od razu wykorzystujemy między innymi do ogrzania domu. Cały proces jest bezemisyjny, a przez to bardzo ekologiczny.

Polskie pompy ciepła to zjawisko coraz bardziej powszechne. Coraz więcej pojawia się producentów polskich – nie tylko ogromne korporacje, ale także rozrastające się rodzinne firmy lokalne. Rynek powietrznych pomp ciepła wciąż się rozwija, ze względu na swoją niską awaryjność, jakość działania oraz elegancki wygląd tych urządzeń. Pompa ciepła gruntowa dba nie tylko o nasz komfort termiczny. Pompy ciepła odpowiedniego typu może z powodzeniem działać w instalacji CWU, czyli ciepłej wody użytkowej.

Rodzaje gruntowych pomp ciepła

Wyróżnia się kilka rodzajów gruntowych pomp ciepła:

  • runtowe pompy ciepła (źródłem ciepła jest grunt lub podobne źródło)
    • Gruntowo-powietrzne pompy ciepła (transportują ciepło do wewnątrz)
    • Glebowo-powietrzne pompy ciepła (gleba jako źródło ciepła)
    • Skalno-powietrzne pompy ciepła (skała jako źródło ciepła)
    • Wodno-powietrzne pompy ciepła (zbiornik wodny jako źródło ciepła, np. wody podziemne, jezioro, rzeka)
  • Gruntowo-wodne pompy ciepła (transportują ciepło do obiegu grzewczego i domowego zbiornika wody gorącej)
    • Glebowo-wodne pompy ciepła (gleba jako źródło ciepła)
    • Skalno-wodne pompy ciepła (skała jako źródło ciepła)
    • Wodno-wodne pompy ciepła (zbiornik wodny jako źródło ciepła)

Gruntowe pompy ciepła różnią się także rodzajem odwiertów. Mogą być one pionowe, albo poziome. Każdy z nich ma swoją charakterystykę, wady i zalety. To, który rodzaj odwiertów będzie optymalny dla instalacji jest zależny od indywidualnej oceny każdego przypadku.

Gruntowa pompa ciepła a COP

Gruntowe pompy ciepła, czasem nazywane „geotermalnymi pompami ciepła” mają większą efektywność (COP) niż powietrzne pompy ciepła specjalnie przy niższych temperaturach otoczenia.

Efektywność energetyczna (COP) powietrznych pomp ciepła jest równa 1 (ilość energii pobieranej jest równa ilości energii zużytej do pobrania) już przy temperaturze -18 stopni.

Wydajność (COP) gruntowych pomp ciepła jest uzależniona od możliwości transportu ciepła w gruncie – sytuacją optymalną jest umieszczenie dolnego źródła (odwierty pionowe lub obwód poziomy) w warstwie wody gruntowej.

Co to jest COP? Mówiąc o wydajności urządzeń elektrycznych, zwłaszcza w przypadku gruntowych pomp ciepła, warto powiedzieć o współczynniku COP. Najprościej powiedzieć, że ten współczynnik pokazuje ile energii pompa ciepła oddała do układu, w stosunku do ilości pobranej energii. Typowa grzałka elektryczna ma COP=1, czyli na 1 jednostkę pobranej energii, oddała ona do układu 1 jednostkę energii. W przypadku pomp ciepła, współczynnik COP może sięgać nawet do około 5! Czyli na 1 jednostkę energii pobraną, urządzenie oddało do układu nawet 5 jednostek energii.