Szybkie wyszukiwanie

Skorzystaj z filtórw

Producenci

Filtry Pomp Ciepła

Pompa Ciepła Powietrzna

Moc: 4,6 - 14,65 kW kW
Producent: DeDietrich
Rodzaj: Pompa Ciepła Powietrzna
Typ: Split
alezio s
Moc: 4,6 - 14,65 kW
Producent: DeDietrich
Rodzaj: Pompa Ciepła Powietrzna
Typ: Split
galmet spectra
Moc: 2 kW
Producent: Galmet
Rodzaj: Pompa Ciepła Powietrzna
MAXA I32 V5 2
Moc: 5, 6 ,8 ,10 kW
Producent: Power of Green
Rodzaj: Pompa Ciepła Powietrzna
Typ: Monoblok
DeDietrich Alezio M garfika 1
Producent: DeDietrich
Rodzaj: Pompa Ciepła Powietrzna
Typ: Monoblok
c5d54f93b3c9901b07a6a675d144e67f26f99532
Producent: Galmet
Rodzaj: Pompa Ciepła Powietrzna
Typ: Monoblok
vesta-pompa-ciepla-w-ofercie-firmy-sas
Moc: 10, 15, 25 kW
Producent: SAS
Rodzaj: Pompa Ciepła Powietrzna
Typ: Split

Czym jest pompa ciepła powietrzna?

Powietrzna pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które działa na zasadach układu termodynamicznego. Jest ona bezpieczna dla środowiska, bowiem źródłem ciepła jest w niej powietrze. W środku nie dochodzi do żadnego spalania, nie jest wymagane specjalne paliwo. Maszyna cieplna wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii elektrycznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych). Pompa ciepła powietrzna i fotowoltaika to idealne połączenie. Panele słoneczne generują energię elektryczną potrzebną do działania pompy ciepła powietrznej. Generujemy więc prąd elektryczny, który od razu wykorzystujemy między innymi do ogrzania domu. Cały proces jest bezemisyjny, a przez to bardzo ekologiczny.

Polskie pompy ciepła to zjawisko coraz bardziej powszechne. Coraz więcej pojawia się producentów polskich – nie tylko ogromne korporacje, ale także rozrastające się rodzinne firmy lokalne. Rynek powietrznych pomp ciepła wciąż się rozwija, ze względu na swoją niską awaryjność, jakość działania oraz elegancki wygląd tych urządzeń. Zaletą niektórych pomp ciepła jest ich duża uniwersalność, bowiem w sezonie grzewczym z powodzeniem ogrzeją mieszkanie, a w gorące lato zmniejszą temperaturę w domu. Dzięki temu pompa ciepła powietrzna dba o nasz komfort termiczny przez cały rok. Ponadto, pompy ciepła odpowiedniego typu może z powodzeniem działać w instalacji CWU, czyli ciepłej wody użytkowej.

Wyróżnia się kilka jej rodzajów, w zależności od tak zwanych źródeł ciepła górnego i dolnego.

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Wyróżnia się dwa główne rodzaje powietrznych pomp ciepła – pompa ciepła typu powietrze-powietrze, a także pompa ciepła typu powietrze-woda.

Wyróżniamy dwa typy powietrznego źródła ciepła i oddzielne typy urządzeń. Obydwa urządzenia używają powietrza zewnętrznego jako źródło ciepła. Pompy powietrzno-powietrzne, które pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i transportują to ciepło do powietrza wewnętrznego (np. domu) są najtańszymi i najbardziej powszechnymi. Nie różnią się one od klimatyzatorów niczym, oprócz tego, że ich celem działania jest ogrzewanie wewnętrznego powietrza zamiast jego chłodzenia. Pompy te dostarczają ciepło do budynku w odróżnieniu od klimatyzatorów, które wyprowadzają ciepło na zewnątrz, chłodząc wnętrze.

Pompy ciepła powietrzno-wodne transportują pobrane ciepło z zewnątrz do obiegu grzewczego-ogrzewanie podłogowe jest najbardziej wydajne, ale pompy te mogą również transportować ciepło do domowych zbiorników wody gorącej, a woda ta używana jest do zasilania kranów, pryszniców w budynku. Niemniej jednak, gruntowo-wodne pompy ciepła są bardziej wydajne niż powietrzno-wodne i dlatego najczęściej są lepszym wyborem w dostarczaniu ciepła do ogrzewania podłogowego i domowych systemów ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła powietrzna, a COP

Co to jest COP? Mówiąc o wydajności urządzeń elektrycznych, zwłaszcza w przypadku powietrznych pomp ciepła, warto powiedzieć o współczynniku COP. Najprościej powiedzieć, że ten współczynnik pokazuje ile energii pompa ciepła oddała do układu, w stosunku do ilości pobranej energii. Typowa grzałka elektryczna ma COP=1, czyli na 1 jednostkę pobranej energii, oddała ona do układu 1 jednostkę energii. W przypadku pomp ciepła, współczynnik COP może sięgać nawet do około 5! Czyli na 1 jednostkę energii pobraną, urządzenie oddało do układu nawet 5 jednostek energii.

Podanie współczynnika COP przy każdym urządzeniu grzewczym jest nakazane producentom przez prawo. Najczęściej spotykanym formatem jego zapisu jest np. A7/W35, lub też A-2/W35. Co to oznacza? A to skrót od air, czyli powietrze – źródło, z której pompa ciepła pobiera energię cieplną, którą przekazuje do W (water), czyli wody, która krąży w instalacji grzewczej. W różnych warunkach A/W, współczynnik COP tego samego urządzenia przyjmuje inne wartości. Warto więc porównując COP różnych urządzeń zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach A/W podano wartość COP.