Szybkie wyszukiwanie

Skorzystaj z filtórw

Producenci

Filtry Rekuperacja

Rekuperator

Rekuperator-RVC3_klasa-A_
Producent: Spiroflex
Rodzaj: Rekuperator
Typ: Wymiennik krzyżowy

Co to jest rekuperator?

Rekuperator urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej. To rozwiązanie dobre i ekologiczne – ponownie używamy bowiem powietrze, które siłą rzeczy zużywamy w innym celu przez inne urządzenie.

Rekuperator jest wymiennikiem ciepła, czyli jego funkcja to wymiana ciepła między dwoma (lub więcej) płynami. Do przekazania ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego stosuje się różne konstrukcje rekuperatorów.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to odzyskiwanie energii, mówiąc najprościej. Najczęściej mówi się o odzyskiwaniu energii termicznej, w celu jej dalszego wykorzystywania. Właśnie na jej zasadach działają różne rodzaje urządzeń, na przykład rekuperatory. W układach wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane ciepłe powietrze lub woda (na odpływach do kanalizacji) oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze lub czysta woda. Najprostszym rozwiązaniem stosowanym w układach wentylacyjnych jest rekuperator, tj. wymiennik krzyżowy.

Rodzaje rekuperatorów

Rekuperatory w głównej mierze dzielą się na urządzenia z czynnikiem pośrednim (takich jak na przykład glikol lub, słusznie miniony, freon) oraz rekuperatory przekazujące ciepło przez przegrodę płytową.

Pierwszy rodzaj tych urządzeń, a więc rekuperatory z czynnikiem pośrednim, można dalej dzielić na urządzenia:

  • z obiegiem samoczynnym w tym rurka ciepła,
  • z obiegiem wymuszonym także pompy ciepła

Ich alternatywy, czyli rekuperatory przekazujące ciepło przez przegrodę płytową, dzielimy na:

  • krzyżowe
  • przeciwprądowe

W rekuperatorach krzyżowych powietrze przepływa przez ustawione do siebie prostopadle kanały. W jednym przepływa ciepłe powietrze wywiewane z wewnątrz ogrzewając rząd kanałów z powietrzem z zewnętrza. Sprawność tego typu rekuperatora waha się od 50-70% odzysku ciepła, stosując jednak dwa wymienniki – szeregowo osiągnąć można sprawność do 90%

Rekuperatory przeciwprądowe z kolei charakteryzuje to, że kanały powietrza ustawione są równolegle przez co strumień powietrza zimnego skierowany jest w przeciwnym kierunku do ciepłego. Sprawność tego typu rekuperatorów sięga nawet do 95% odzysku ciepła (przy stosowaniu wymienników przeciwprądowych o spiralnym kształcie kanałów).