Czego się dowiesz

Spis treści:


Od wielu lat listopad to miesiąc męskiego zdrowia… i wąsów! Zapraszamy do dołączenia do akcji Movember!


Czym jest Movember?

Movember to coroczna, trwająca miesiąc akcja, w której udział polega na zapuszczeniu wąsów i badaniach profilaktycznych. Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn. Rolą akcji jest więc zmiana oblicza męskiego zdrowia… a także zmiana męskiego oblicza! 🙂 Słowo “movember” to zbitka dwóch wyrazów – “moustache” (wąsy) oraz “november” (listopad). W związku z tym, w listopadzie nie tylko dbamy o swoje zdrowie, ale także o wąsy. W Polsce organizatorem Movember jest Fundacja Kapitan Światełko.

Movember to międzynarodowy ruch, którego celem jest zmiana podejścia mężczyzn do zdrowia intymnego.
Co roku w listopadzie zapuszczamy wąsy. Prowokujemy do dyskusji. Badamy i diagnozujemy.

Fundacja Kapitan Światełko

Jak dobrze świętować Movember?

Najłatwiej dołączyć do akcji zapuszczając właśnie wąsa 🙂 Jednak co ważniejsze, chodzi tutaj o nasze zdrowie. Wąs ma budzić ciekawość i manifestować to, że jesteśmy świadomi problemu jakie stanowią nowotwory prostaty oraz jąder. Dlatego istotą Movember jest to, byśmy się przebadali, zyskali wiedzę i pewność, że jesteśmy zdrowi. Z pracy, i nie tylko, wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwłaszcza, że gdy to nasza wewnętrzna instalacja się zepsuje, możemy już jej nie naprawić. Fundacja Kapitan Światełko w ramach Movember organizuje darmowe badania w kraju. Poniżej zamieszczamy harmonogram – warto skorzystać!

Profilaktyka nowotworów prostaty i jąder

Jak w zdecydowanej większości, jeśli nie w każdym przypadku nowotworu, im szybciej zdiagnozowany, tym większa szansa na skuteczne leczenie. Dlatego warto się badać – nie tylko u specjalisty, lecz nawet samemu w domu. Ale po kolei – skupmy się nad nowotworem jądra. Wbrew pozorom, w grupie ryzyka znajdują się nasi młodzi koledzy, w wieku od 14 do 35 lat. Wiele osób myśli, że zachorowanie na raka ich nie dotyczy, bo jeszcze są młodzi, ale jest to najbardziej powszechny typ nowotworu wśród mężczyzn przed czterdziestką. Nowotwory jądra są w 95% przypadków całkowicie wyleczalne, ale muszą być wcześnie wykryte. Regularne samobadanie jąder – raz w miesiącu po ciepłym prysznicu – pozwala na zauważenie pierwszych objawów. Jeśli poczujesz cokolwiek niepokojącego – natychmiast udaj się do lekarza. Nowotwór jądra nie ma zdeterminowanych czynników ryzyka – może się zdarzyć bez względu na styl życia.

Zagrożeniem dla bardziej doświadczonych kolegów jest nowotwór prostaty. W grupie ryzyka znajdują się mężczyźni powyżej 45 roku życia, ale warto zauważyć, że nowotwory zdarzają się u coraz młodszych mężczyzn. A ryzyko zwiększa się, gdy ktoś w rodzinie cierpiał na tę chorobę, oraz w przypadku nieodpowiedniej diety czy palenia papierosów. W przypadku tego typu nowotworu ciężko jest się samobadać – są jednak inne sposoby wczesnego rozpoznania raka. To na przykład badanie poziomu PSA we krwi. PSA jest antygenem wydzielanym przez komórki prostaty. Badanie jego poziomu we krwi to, poza badaniem palpacyjnym (sprawdzającym strukturę prostaty), podstawowe badanie diagnostyczne.

Wąsacze do boju!

Jest poważnie i jest ciekawie. Są mega wąsy i są badania. Jest zabawa, ale jest zdrowie. Dopóki się nie zbadasz, nie masz 100% pewności, że jesteś zdrowy. Czas więc przeprowadzić próby szczelności na swojej własnej instalacji 🙂 I takie dwa wnioski na koniec.

  1. Cała akcja dotyczy nas wszystkich – nie ma czego się wstydzić
  2. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz mieć wąsa, nie zapuszczaj go 🙂 Dużo ważniejsze są badania – jeśli możesz, weź w nich udział. Nic nie stracisz, a możesz uratować swoje życie. Warto przemóc strach, czy też lenistwo – nikt inny tego za Ciebie nie zrobi.

Także lecimy hodować nasze wąsiki i do zobaczenia na badaniu! 🙂