Czego się dowiesz

Spis treści:


Zagospodarowanie wody deszczowej to sposób zarówno na poczynienie oszczędności, jak i zabezpieczenie się w zapas wody na wypadek suszy


Czy magazynowanie wody deszczowej się opłaca?

Tak, zdecydowanie. Magazynowanie wody deszczowej w dobie obecnych zmian klimatu oraz coraz częstszych i silniejszych susz może stać się kluczowe. Zebrany zapas deszczówki pozwoli przejść nawet przez najgorętsze, bezdeszczowe okresy. Z ekologicznego punktu widzenia, nie marnujemy coraz szybciej kurczących się zasobów wody pitnej. Woda deszczowa jest bowiem wodą typowo użytkową. A skoro do celów użytkowych używamy deszczówki – oszczędzamy zdatną do picia wodę wodociągową. Finansowo z kolei – wykorzystując deszczówkę za darmo, nie musimy płacić wodociągom.

Jak wykorzystać zmagazynowaną wodę?

Wodę deszczową należy traktować jako wodę użytkową, która może być wykorzystana do podlewania ogrodu, mycia pojazdów, czy prac porządkowych. Należy pamiętać, że taka woda może być również wykorzystywana do zasilania spłuczek w toaletach jak i do pralki. Deszczówka jest bardzo miękka, kwaśna, nie zawiera magnezu i wapnia, co czyni ją idealną do podlewania ogrodów. Co ważne, woda deszczowa nie jest zdatna do picia.

Program “Moja woda”

Warto skorzystać z narodowego programu “Moja woda”, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie nawet do 80% kosztów inwestycji (jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych). To kolejny program, którego celem jest ochrona środowiska przy jednoczesnym oszczędzaniu inwestora. To sytuacja win-win, z której na pewno warto skorzystać. Warto także uświadamiać przyszłych klientów o konieczności dbania o wodę deszczową oraz o możliwych do uzyskania ulgach.

Jakie rozwiązanie proponuje firma Wobet-Hydret?

W celu stworzenia gotowych zestawów umożliwiających magazynowanie wody deszczowej oraz jej wykorzystanie, oprócz zbiorników, firma Wobet-Hydret wprowadziła do swojej oferty pompy ogrodowe firmy Kärcher. To pozwoliło uzyskać kompleksowe obchodzenie z wodą deszczową – od jej zbierania, przez dystrybucję i eksploatację, aż do odpowiedniego wykorzystania nadmiaru wody.

Temat wody deszczowej poruszyliśmy na pierwszym odcinku Technicznej Kawy z Wobet-Hydret, a naszym gościem był ekspert firmy, Damian Jabłoński.