Czego się dowiesz

Spis treści:


Przyszła pora, by pokazać wyniki ankiety “Co nam w duszy gra?”! Zbadaliśmy jaką rolę pełni muzyka w życiu branżystów oraz jakie są ich preferencje.


Sekcja 1. Rola muzyki w życiu

Pytanie 1. Kiedy towarzyszy Ci muzyka?

Pierwsze pytanie ankiety “Co nam w duszy gra?” miało na celu zbadanie w jakich aspektach życia i przy jakich czynnościach towarzyszy nam muzyka. Pytanie miało charakter wyboru wielokrotnego. I tak, najczęściej muzyki słuchamy w samochodzie, następnie w pracy i podczas relaksu, odpoczynku. Część z nas słucha muzyki również przy pracach domowych – może dla dobrego samopoczucia i rytmu pracy? 🙂 Kilku ankietowanych muzyki słucha również przy treningu, a jeden ankietowany z muzyką nie rozstaje się nigdy! Trzeba zaznaczyć, że w ankiecie wzięło udział 11 branżystów – wyniki prezentujemy więc w ramach ciekawostki.

Pytanie 2. Na jakim instrumencie potrafisz grać?

Spośród wszystkich ankietowanych znalazło się dwóch gitarzystów oraz jeden śpiewak. Pozostałe osoby biorące udział w badaniu nie opanowały jeszcze żadnego instrumentu.

Pytanie 3. Dźwięk jakiego instrumentu lubisz najbardziej?

Najwięcej ankietowanych najbardziej lubi dźwięki saksofonu i gitary, po 36,4%. Pozostałe odpowiedzi to, po 9,1%, fortepian, trąbka oraz perkusja. Chociaż ciężko wybrać pewnie tylko jeden instrument – większość zgodnie zapewne wolałaby harmonię dźwięków wielu instrumentów!

Pytanie 4. Czy na budowie używasz radia, np. Makita?

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, większość ankietowanych czas w pracy spędza z muzyką! 8 z 11 ankietowanych korzysta bowiem z radia budowlanego, np. dobrze nam znanej marki Makita. Ciekawe co z pozostałą trójką – wolą naturalne dźwięki pracy? 🙂

Pytanie 5. Jaka jest Twoja ulubiona stacja radiowa?

Skoro wiemy już, że praktycznie wszyscy słuchamy radia – jeśli nie na budowie, to w samochodzie, warto zastanowić się jaka jest nasza ulubiona stacja radiowa. Tak więc pierwsze miejsce zgarnął RMF FM i znany wszystkich dżingiel, drugie miejsce trafia do Antyradia, a wśród odpowiedzi pojawiły się: RMF Classic, Rock Radio, RMF MAX i Radio Zet. Dwóch ankietowanych nie wskazało żadnej ze stacji.

Pytanie 6. Z jakich źródeł muzyki korzystasz najczęściej?

Najpopularniejszym źródłem muzyki wśród ankietowanych jest Youtube, z którego korzysta 36,4% ankietowanych. Drugie najpopularniejsze źródło to stacje radiowe, a miejsce domykają platformy streamingowe (np. Spotify, TIDAL) oraz tradycyjne nośniki fizyczne, takie jak płyty CD czy winyle.

Pytanie 7. Jakich gatunków słuchałeś kiedykolwiek?

Pytanie miało charakter wielokrotnego wyboru i miało na celu zbadanie najpopularniejszych gatunków w ogóle słuchanych przez branżystów. Czasami przecież zdarza się, że na różnych etapach życia słuchamy innej muzyki. Tak więc najpopularniejsze gatunki muzyczna wśród ankietowanych to ex aequo Rock oraz muzyka elektroniczna. Drugie miejsce to aż trzy gatunki: hip-hop, rap i pop. A podium domyka muzyka klasyczna! 🙂 Ankietowani dopisali także swoje własne odpowiedzi – “trochę mocniejszy rock” i metal.

Pytanie 8. Jaki jest Twój ulubiony gatunek muzyczny?

A gdybyśmy mieli wybrać tylko jeden, ulubiony gatunek muzyczny? Okazuje się, że wygrał Rock! Na drugim miejscu rap i pop, a pozostałe odpowiedzi to metal, muzyka klasyczna i elektroniczna. Jak widać, nasze środowisko pod względem preferencji muzycznych jest bardzo różnorodne!

Pytanie 9. Najlepsza piosenka wszechczasów

Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie spytali o najlepszą piosenkę w historii! Wypisaliśmy więc kilka piosenek, na podstawie rankingu 500 najlepszych piosenek w historii wg magazynu Rolling Stone. Wyniki były bardzo wyrównane, pojawiły się także odpowiedzi spoza listy. Miejsce trzecie, po jednym głosie zajęły:

 • Queen – Bohemian Rhapsody
 • Guns & Roses – November Rain
 • The Rolling Stones – (I can’t get no) Satisfaction
 • Metallica – Nothing else matters
 • Metallica – Fade to Black
Miejsce drugie: Pink Floyd – Wish you were here
Miejsce pierwsze: Nirvana – Smells like teen spirit


Sekcja 2: Koneserze! Co nam w duszy gra? 🙂

Pytanie 1: Jaki jest Twój ulubiony artysta?

Wszystkie pytania tej sesji były nieobowiązkowe, bez żadnych podpowiedzi ani sugestii z naszej strony. W tym pytaniu chcieliśmy poznać ulubionego artystę – to mogła być nie tylko osoba występująca solo, ale także członek zespołu. Otrzymaliśmy następujące odpowiedzi:

 • John Petrucci – amerykański gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Od 1985 roku członek amerykańskiej grupy progresywnometalowej Dream Theater, której był współzałożycielem. W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 27. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.
 • Justin Timberlake – amerykański piosenkarz, autor tekstów, aktor, tancerz i producent muzyczny. Wokalista popowego zespołu *NSYNC (1995–2002), a od 2002 artysta solowy. Szacowany nakład ze sprzedaży jego albumów studyjnych i singli na całym świecie wynosi ponad 88 milionów egzemplarzy (28 milionów solo, 60 milionów z grupą ‘N Sync). Laureat sześciu nagród Grammy i czterech nagród Emmy.
 • Ania Dąbrowska – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna. Wydała sześć albumów studyjnych, z których pięć trafiło na pierwsze miejsce listy sprzedaży w Polsce i uzyskało status platynowych. Laureatka dziewięciu Nagród Muzycznych „Fryderyków” (34 nominacje). Do 2011 łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tys. egzemplarzy.
 • Axel Rudi Pell – niemiecki gitarzysta. Swoją karierę muzyczną rozpoczął z zespołem Steeler. Solowo zadebiutował, wydana w 1989, płytą Wild Obsession. Aktualnie Axel ma na koncie 15 studyjnych albumów, oraz pozycję topowego heavymetalowego gitarzysty w Niemczech.

Pytanie 2: Jaki jest Twój ulubiony zespół?

Większość zespołów jakie pojawiły się w odpowiedziach są szeroko znane i nie trzeba ich szczególnie przedstawiać. Warto jednak zwrócić uwagę na dwa bandy, które nie są aż tak popularne, a pojawiły się w naszej ankiecie.

 • Pink Floyd
 • Metallica
 • Queen
 • Budka Suflera
 • The Beatles
 • AC/DC
 • Manowar – amerykański zespół grający heavy/power metal, założony w roku 1980.
 • Skillet – amerykańska grupa rockowa pochodząca ze stanu Tennessee, utworzona w roku 1996. Wg wikipedii grają rock chrześcijański, metal chrześcijański czy post grunge.

Pytanie 3: Jaka jest aktualnie Twoja ulubiona piosenka?

To ciekawe pytanie pokazujące znów jak bardzo różnorodna jest branża, ale także okazja by poznać nowe, aktualne piosenki. Poniżej zamieszczamy więc wszystkie piosenki które pojawiły się w odpowiedzi na to pytanie. Mamy trochę nowoczesnej muzyki elektronicznej, trochę polskiej alternatywy, a nawet standard jazzowy!

Pytanie 4: Jaki jest według ciebie najbardziej niedoceniony utwór?

Pytanie dość ciężkie i wymagające zastanowienia, ale dwoje uczestników ankiety wytypowało swoich faworytów. Przedstawiamy dwa niedocenione klasyki! (Choć jeden z nich przekroczył niedawno miliard wyświetleń na Youtube 🙂

Pytanie 5. Najlepsza gitarowa solówka wszechczasów

To pytanie było już dla prawdziwych koneserów, ale ponownie uczestnicy stanęli na wysokości zadania! Przedstawiamy więc odpowiedzi, które otrzymaliśmy.

Cykl “Instalator od Środka” to nie tylko “Co nam w duszy gra?”!

Instalator od środka” to cykl ciekawych pytań i jeszcze ciekawszych odpowiedzi na wiele życiowych tematów. Każdej środy zadamy pytanie, dzięki którym poznamy instalatorów od środka. O co spytamy? Nawet o najbardziej przyziemne tematy: najlepsze piwo, najpiękniejsze kobiety, ulubione miejsca wakacyjne… Ale to od uczestników zależy jak ciekawe i jak wymierne będą jej wyniki! Im więcej ankietowanych, tym lepiej! 🙂 Zapraszamy także do poznania wyników ostatnich ankiet, o aktywności fizycznej oraz o piłce nożnej 🙂