Czego się dowiesz

Spis treści:


Biologiczne oczyszczalnie ścieków, jak większość nowoczesnych urządzeń, są wyposażone w automatykę sterującą. Zatem wystarczy zegar wł./wył. na dmuchawie, czy musimy zainstalować sterownik?


Czy oczyszczalnia biologiczna potrzebuje sterownika?

Sterownik w oczyszczalni biologicznej potrafi usprawnić pracę, ale nie możemy go zainstalować w każdym typie oczyszczalni. Na potrzeby tego wpisu podzielmy obecne na rynku rozwiązania oczyszczalni ścieków ze względu na wymagany stopień sterowania:

  • przepływowe bez komory osadnika wstępnego
  • przepływowe z osadnikiem wstępnym i wtórnym
  • sekwencyjne reaktory porcjowe (SBR).

W jakiej oczyszczalni biologicznej możemy zastosować sterownik?

Oczyszczalnie przepływowe bez komory osadnika wstępnego to modele, które oferowane są bez sterowania lub tylko z zegarem do czasowego włączania i wyłączania samej dmuchawy. Nie jest to rozwiązanie, w którym można zastosować sterowniki lub elektrozawory. Wyjątkiem jest kompleksowa modernizacja, w wyniku której dodawany jest osobny zbiornik, stanowiący osadnik wstępny. Stworzony od nowa układ technologiczny można wówczas wyposażyć w sterownik od oczyszczalni ZBB-C i elektrozawór recyrkulacji osadu.

Oczyszczalnie przepływowe z osadnikiem wstępnym i wtórnym to modele, w których stosowanym jest zegar do samej dmuchawy lub sam zegar do elektrozaworu recyrkulacji osadu. Układ można w prosty sposób rozbudować w sterownik od oczyszczalni ZBB-C, który będzie miał jeszcze zachowaną możliwości zarządzania dodatkowym wyposażeniem.

Zarówno oczyszczalnie z układem dawkowania ścieków, jak i systemy SBR mają najbardziej zaawansowane sterowniki. Firma Wobet-Hydret oferuje także rozwiązania alternatywne, które obejmują sterowniki od modeli ZBS-C oraz ZBS-C/KP (PLC). W zależności od modelu oczyszczalni innego producenta może być konieczność sterowania co najmniej czteroma elementami (dmuchawa + elektrozawory).

Co jest potrzebne by wymienić sterownik w oczyszczalni biologicznej na WOBET-HYDRET?

Podstawą będzie instrukcja oczyszczalni, wraz z objętościami poszczególnych komór, opisem technologii i komplet zdjęć szafki sterującej oraz wyposażenia oczyszczalni. Dodatkowym ułatwieniem może być opis działania programu z podanymi wartościami ustawionych czasów działania, elementów oryginalnej oczyszczalni. Jednak nie jest to warunek konieczny.

Techniczna Kawa z Wobet-Hydret

Ostatnio mieliśmy okazję wypić Techniczną Kawę wraz z ekspertem Wobet-Hydret! Naszym gościem był Damian Jabłoński, specjalista ds. technicznych. Porozmawialiśmy o wodzie deszczowej – jak ją zbierać, magazynować i wykorzystać, jakie są prawne aspekty takiej instalacji! Opisaliśmy również ofertę firmy oraz hasło, którym się kieruje: “Polska myśl techniczna i Polska produkcja w trosce o nasze środowisko”.