Czego się dowiesz

Spis treści:


Na etapie budowy domu wiele osób ma rozterki związane z wyborem sposobu ogrzewania. Zazwyczaj to wybór: grzejniki czy podłogówka? Jednak połączenie ogrzewania podłogowego i grzejnikowego jest możliwe, a w niektórych przypadkach nawet wskazane!


Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe – różnice

Różnice pomiędzy tradycyjnymi grzejnikami oraz ogrzewaniem podłogowym nie polegają jedynie na estetyce i wykorzystaniu miejsca. Metoda ogrzewania domu wpływa również na komfort termiczny mieszkańców czy wysokość rachunków. Ogrzewanie podłogowe jest zaliczane do rozwiązań niskotemperaturowych. Oddaje ciepło na zasadzie promieniowania, dzięki czemu jest efektywne i nie powoduje unoszenia się kurzu. Zapewnia optymalny rozkład temperatur, grzejąc od dołu. Jest też nawet o około 30% oszczędniejsze niż grzejnikowe, ponieważ cechuje się wyższą sprawnością grzewczą.

Grzejniki są za to prostsze w instalacji. Również w przypadku awarii zdecydowanie łatwiej zweryfikować ich działanie i dokonać naprawy. Są zaliczane do rozwiązań wysokotemperaturowych. Szybko się nagrzewają i szybko stygną, pozwalają bardziej dynamicznie sterować temperaturą ze względu na możliwość szybszego schłodzenia lub ogrzania pomieszczeń do pożądanej temperatury.

Gdzie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe, a gdzie grzejniki?

Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów ogrzewania, a jednocześnie na podniesieniu komfortu, zazwyczaj to podłogówka będzie lepszym wyborem. Ponadto zapewnia ona większą swobodę w aranżacji wnętrz. Nie oznacza to jednak, że sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i we wszystkich okolicznościach. Tam, gdzie dużą część pomieszczenia zajmują meble lub istnieje ryzyko dużych strat ciepła (na przykład przez duże przeszklenia), ogrzewanie podłogowe niekoniecznie musi się sprawdzić. Czasami trzeba postawić po prostu na łatwy, niedrogi montaż.

Grzejniki świetnie nadają się do wszystkich miejsc, gdzie temperaturę trzeba szybko dostosowywać do aktualnych potrzeb. Można je połączyć z inteligentnym regulatorem i zaprogramować indywidualne cykle działania w zależności od dnia tygodnia czy godziny. Grzejniki lepiej współpracują też z izolującymi materiałami wykończeniowymi na podłodze – na przykład z parkietem drewnianym lub ciepłym, puszystym dywanem. Czasami nie ma też możliwości montażu podłogówki ze względu na nadmierne obciążenie stropu na poddaszu.

Dlatego też ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe współcześnie dość często się łączą. Czasami podłogówkę montuje się na parterze, a grzejniki na piętrze. Istnieje również możliwość połączenia dwóch form grzania w jednym pomieszczeniu. Jest to dość popularne szczególnie w łazience. Wówczas ogrzewanie podłogowe zapewnia codzienny komfort, a drabinka grzejnikowa pomaga w suszeniu ręczników i eliminowaniu problemu nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe – różne sposoby łączenia

Połączenie podłogówki i grzejników wymaga zastosowania układu regulacji i kontroli temperatury. Należy bowiem pamiętać, że są to rozwiązania wymagające dostarczania wody o różnych temperaturach. Konieczne jest podgrzanie wody do temperatury wymaganej przez grzejniki, a następnie jej schłodzenie do temperatury odpowiedniej dla ogrzewania podłogowego.

Jeśli podłogówka jest zamontowana tylko w nielicznych pomieszczeniach, należy zamontować ogranicznik temperatury powrotu RTL. Jeśli natomiast oba systemy są używane w porównywalnym stopniu, korzystniejsze może być zastosowanie dwóch oddzielnych obiegów (wysoko- i niskotemperaturowego). Z kolei jeśli kaloryfery stanowią jedynie uzupełnienie dla podłogówki, całe ogrzewanie może działać w trybie niskotemperaturowym.

W uzyskaniu maksymalnej wydajności ogrzewania niezależnie od typu pomogą zaawansowane sterowniki i regulatory, które znajdziesz w ofercie SALUS Controls. Zapewnią one również maksymalny komfort użytkownikom, pozwalając na precyzyjną, automatyczną kontrolę temperatury w każdym pomieszczeniu.