Czego się dowiesz

Spis treści:


Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów europejskich. Pod względem zasobów wodnych nasz kraj często porównywalny jest do pustynnego Egiptu! Czas, by zacząć działać.


Oszczędność kwestią życia i śmierci

Pompy cyrkulacyjne pomagają oszczędzać wodę – a musimy zacząć co robić, gdyż jako kraj jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie. Koszt wody wodociągowej w ostatnich latach rośnie i to wynika nie tylko z rosnących kosztów wydobycia, uzdatniania, oczyszczania ścieków, ale teraz przede wszystkim z ekstremalnych wzrostów cen za energię elektryczną. Pompy to jeden z podstawowych składników tego procesu, są zasilane energią elektryczną. Dofinansowanie nowych źródeł ciepła i termomodernizacji z programów lokalnych i rządowych przy wydatnym udziale właścicieli budynków jednorodzinnych spowodował, że zużycie energii grzewczej znacznie się zmniejszyło. Natomiast znacząco role w bilansie budynku odgrywa zużycie energii związane z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.

Znaczną część czasu aktywności ludzie spędzają w pomieszczeniach. Na nasze samopoczucie istotny wpływ ma nie tylko utrzymanie jakości mikroklimatu, ale również wygodny i szybki dostęp do ciepłej wody. Instalacja cyrkulacji ciepłej wody jest powszechnie instalowana w domach jednorodzinnych. Niestety oprócz zapewnienia komfortu korzystania natychmiast z ciepłej wody generuje koszty, które teraz szczególnie przy drastycznych podwyżkach za gaz i energię elektryczną bardzo obciążają nasz budżet.

Jakie są dostępne pompy cyrkulacyjne?

Firma GRUNDFOS proponuje dwa rozwiązania dla domowych systemów cyrkulacji, które zdecydowanie obniżają zużycie energii i wody. W budynkach, w których nie ma cyrkulacji jest marnowane około 20 000 litrów wody w ciągu roku. Jest to efekt spuszczenia do kanalizacji zimnej wody do momentu pojawienia się ciepłej wody w kurku czerpalnym. Są to dane dotyczące budynku jednorodzinnego dla czteroosobowej rodziny. Dla ponad sześciu milionów domów jednorodzinnych w Polsce jest to gigantyczna strata wody, której po prostu mamy coraz mniej, a która będzie coraz i droższa i mniej dostępna.

Grundfos proponuje dwa rodzaje pomp cyrkulacyjnych.

Pompa z wbudowanym zegarem czasowym COMFORT 15-14 B(X)DT PM

Ta pompa utrzymuje ciepłą wodę w przewodach cyrkulacyjnych zgodnie z potrzebami użytkowników zapewniając maksymalny komfort i oszczędność energii i wody. Przejrzysty, intuicyjny panel sterujący pozwala natychmiast ustawić lub zmienić przedział czasowy w którym ma pracować pompa. Są to dwie pompy w jednym, ponieważ można przełączyć również pompę na prace ciągłą nie kasując ustawień czasowych. Dla zapewnienia komfortu korzystania z ciepłej wody pompa powinna pracować 8 godzin dziennie.

Zakładając w typowym domu jednorodzinnym długość przewodów zasilających 20 m i cyrkulacyjnych 20 m oraz straty ciepła na poziomie 7 W to przy pompie cyrkulacyjnej pracującej ciągle zużycie energii jest na poziomie 2300 kWh, natomiast dla pompy pracującej 8 godzin dziennie ok 1000 kWh. Dotyczy to również oszczędności energii elektrycznej, aczkolwiek pompy COMFORT dzięki bardzo energooszczędnemu silnikowi z magnesami trwałymi oraz unikatowym rozwiązaniu ze swobodnym wirnikiem zużywają maksymalnie 5- 7 W, ale oszczędności w skali roku są znaczące. Wszystkie pompy wyposażone są w otuliny termoizolacyjne oraz posiadają zabezpieczenie przed suchobiegiem. W​ przypadku przerwy w zasilaniu podczas naszej nieobecności, pompa ten stan sygnalizuje na panelu sterowniczym. Należy wtedy ustawić ponownie przedziały czasowe.

Pompy cyrkulacyjne COMFORT AUTOADAPT 15-14 B(X)A PM

Pompy cyrkulacyjne COMFORT AUTOADAPT 15-14 B(X)A PM to trzy pompy w jednym. Przede wszystkim dlatego, że może pracować w trybie pracy ciągłej, trybie temperaturowym oraz w ustawieniu AUTOADAPT. Zmianę tych ustawień dokonujemy za pomocą jednego przycisku. W trybie pracy 100% pompa pracuje ciągle z maksymalną prędkością bez żadnej kontroli przez użytkownika. Praca pompy w trybie temperaturowym opiera się na utrzymywaniu w przewodach cyrkulacyjnych odpowiedniej temperatury. Pompa mierzy temperaturę za pomocą sensora połączonego przewodem z pompą na zasilaniu i za pomocą przetwornika temperatury wbudowanego w pompę (na powrocie). I w zależności od temperatury wody w zasobniku utrzymuje zakres temperatury wody pomiędzy zasilaniem, a powrotem. Np. jeżeli temperatura wody w zasobniku wynosi 60 st. C. to algorytm pompy wylicza temperaturę między 42 a 48 st C.

Tryb AUTOADAPT opiera się na indywidualnych rozbiorach wody przez użytkownika. Pompa przez dwa tygodnie pracuje w trybie 100% zapisując w swoim kalendarzu rozbiory wody dokonywane każdego dnia przez użytkowników. Następnie przechodzi w tryb pracy AUTOADAPT. Zgodnie z tym kalendarzem 20 minut przed każdym zapisanym rozbiorem przygotowuje ciepła wodę. Pompa każdego dnia pracuje średnio w zależności od potrzeb użytkowników 4 godziny obniżając wymiernie zużycie energii cieplnej i elektrycznej. Jeżeli pompa nie pracuje przez 8 godzin automatycznie załącza się i przepłukuje instalacje przez 15 minut.

Pompy cyrkulacyjne Grundfos COMFORT

Pompy GRUNDFOS COMFORT znane są nie tylko z niezawodności, ale też z długiego cyklu życia. Dlatego czasami trudno się zdecydować na wymianę pompy COMFORT 15-14 B PM która jest sprawna. Jest to najczęściej stosowana pompa cyrkulacyjna w domowych instalacjach. Ale niestety pracuje ponad 8000 godz. w ciągu roku generując duże straty energii elektrycznej, a przede wszystkim cieplnej. Szczególnie dzisiaj w przededniu olbrzymich podwyżek jest to kosztowne. Do tego dochodzą koszty związane z wymianą pompy na proponowane wyżej pompy COMFORT. Ale w przypadku wymiany pompy COMFORT 15-14 B PM (praca ciągła) na proponowane COMFORT z zegarem lub AUTOADAPT wystarczy wymienić tylko głowice pompy.

Techniczna Kawa z Grundfos

Domowe instalacje cyrkulacji ciepłej wody to temat, jaki poruszyliśmy ostatnio w trakcie Technicznej Kawy! Zapraszamy na film – naszym gościem był ekspert Grundfos, Zbigniew Waśkiewicz. W trakcie spotkania obaliliśmy mity dotyczące cyrkulacji i dyskutowaliśmy na temat jej opłacalności. Wyszła nam bardzo ciekawa i merytoryczna rozmowa. A jakie jest Twoje zdanie? 🙂