Czego się dowiesz

Spis treści:


Tak jak się spodziewaliśmy, w kwestii piwa tyle gustów, ilu ludzi 🙂 Dlatego wyniki ankiety Czas Na Piwko nie są jednoznaczne, a przez to bardzo ciekawe!


Pytanie 1. Jaka jest Twoja ulubiona marka piwa?

Czas na Piwko przyciąga zwolenników wielu marek piw, łącznie pojawiło się ich bowiem aż 16! Co ciekawe, nie wszystkie z nich pochodziły z Polski, na przykład: Guinness, Augustiner albo Skřečoňský žabák. Jednak zwycięzcą, choć nie bez konkurencji, została polska marka z tradycjami – Żywiec! Zgarnął on 16,7% głosów. Tuż za nim, z wynikiem 13,3% uplasował się dumny Żubr, prosto z puszczy Białowieskiej! Podium dopełniły również szlachetne marki – Książęce i Perła, z wynikiem po 10% każda. Poniżej przedstawiamy wykresy wszystkich 30 odpowiedzi!

Pytanie 2: Jaki rodzaj piwa preferujesz?

Przyjmuje się, że gatunków piwa znanych człowiekowi jest około 140. Każdy z nich różni się goryczką, barwą, smakiem, sposobem produkcji… Dla ułatwienia spytaliśmy więc o rodzaje piwa! Najpopularniejszy, z wynikiem 23,3% okazał się Lager! Najwięcej w Polsce produkuje się właśnie lagerów, dlatego nie jesteśmy szczególnie zaskoczeni tym wynikiem 🙂 Na drugim miejscu, z wynikiem 20% uplasowało się piwo pszeniczne! Delikatne, lekkie i orzeźwiające – idealne na ciepłe, letnie wieczory! Po zsumowaniu wyników okazało się, czego nie widać na wykresie, że eq aequo z Pilznerem, drugie miejsce zajął gatunek Pale Ale! Piwo pochodzące z Wielkiej Brytanii, zaskakujące przyjemną, choć mocną goryczką chmielu. Na podium znalazł się także Pils, w którym specjalistami są nasi południowi sąsiedzi 🙂 W ankiecie udział wzięli także miłośnicy mniej znanych stylów, takich jak np. koźlak.

Pytanie 4. Jak najczęściej degustujesz piwo?

Z czego pijemy często jest tak samo ważne jak to, co pijemy. To samo piwo inaczej przecież smakuje, kiedy degustujemy go z butelki, puszki lub ze szkła. Zdecydowana większość z nas najczęściej korzysta z tradycyjnej, szklanej butelki – aż 73,3%! Drugie w kolejności, z wynikiem 20% jest spożywanie złocistego trunku ze specjalnego szkła i innych krzyształów – z kufla, pokalu i pozostałych wystawnych naczyń. W zdecydowanej mniejszości okazują się być amatorzy piwa z puszki. W naszej ankiecie stanowili oni 6,7%!

Pytanie 5. Trunek o jakiej temperaturze preferujesz?

Temperatura piwa jakie spożywamy zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim od pory roku i temperatury otoczenia, a także od gatunku piwa. Na stoku narciarskim pewnie przyjemniej jest wypić dobrego grzańca, a przy ognisku w lato pewnie piwko prosto z lodówki! W każdym razie wyniki naszej ankiety pozostały jednoznaczne. Aż 90% ankietowanych preferuje piwo schłodzone, prosto z lodówki. Pozostałe 10% preferuje piwo w temperaturze pokojowej. Ciekawe jakie gatunki piwa najlepiej smakują właśnie w tej temperaturze!

Pytanie 6. Jaka jest Twoja ulubiona pora roku na spożywanie piwa?

Z naszej strony mogliśmy dodać odpowiedź “KAŻDA”! 🙂 No, ale dzięki opcji wielokrotnego wyboru dowiedzieliśmy się, że ulubioną porą roku na spożycie piwka to oczywiście lato! Drugi wynik to wiosna, potem zima, a na samym końcu szara, melancholijna jesień 🙂 Można powiedzieć, że wyniki nie są szczególnie zaskakujące 🙂 Ciekawe ilu ankietowanych zaznaczyło wszystkie 4 odpowiedzi? 🙂

Pytanie 7. Jakie piwa pijasz najczęściej, gdy nadchodzi Czas na Piwko?

W tym pytaniu byliśmy ciekawi jakie piwo dominuje. Czy monopol na piwo w Polsce mają wielkie koncerny? Czy przebijają się browary kraftowe i regionalne? 60% ankietowanych pija najczęściej piwa “ogólnopolskie”, czyli te najbardziej popularne. 23,3% i drugie miejsce uzyskały piwa regionalne, do której zaliczyliśmy także dwie autorskie odpowiedzi ankietowanych. Wskazali oni piwo irlandzkie i bawarskie, które są piwami regionalnymi, dlatego wykres nieco różni się od faktycznych wyników. Pozostałe 16,7% to piwa kraftowe, rynek ciekawy i wciąż rozwijający się 🙂

Pytanie 8. Czy starasz się próbować nowych piw? Regionalnych, albo nowych gatunków?

W kwestiach piwa aż 86,7% badanych jest otwartych na nowe doznania smakowe i nie tylko, związane z próbowaniem nowych piw! Jesteśmy otwarci na nowości, a tematyka piwa jest na tyle szeroka, że na pewno każdy znajdzie dla siebie coś optymalnego. Potrzeba tylko czasu, bo otwartość już mamy! 🙂 13,3% badanych już nie szuka – jesteśmy pewni, że znaleźli dla siebie odpowiednią niszę piwną!

Dziękujemy za udział w ankiecie Czas na Piwko! A w poprzednich ankietach badaliśmy…