Czego się dowiesz

Spis treści:


Od wielu lat wiodącym producentem na rynku hydroforów pozostaje Grundfos. Czasami ciężko zdecydować się na konkretny model urządzenia, zwłaszcza, kiedy do instalacji pasują dwa podobne. Pomożemy więc odpowiedzieć na pytanie jaki hydrofor wybrać – SCALA1 czy SCALA2?


Typoszereg SCALA

SCALA1 czy SCALA2, to pytanie na które odpowiedź nie jest aż taka prosta. Obydwie pochodzą bowiem ze znanego ze swojej jakości typoszeregu SCALA. W roku 2015 Grundfos wprowadził na rynek zaawansowany hydrofor domowy SCALA2. Wśród wielu jego zalet było m.in. utrzymywanie stałego ciśnienia bez względu na rozbiór. Młodszą siostrą tego urządzenia od tego roku jest SCALA1. Chociaż nie jest ona wyposażona w przetwornicę częstotliwości, to posiada wiele cech, które rozszerzają zakres jej stosowania. Na czym polegają różnice między oboma produktami?

Różnice między SCALA1, a SCALA2

Główna różnica w budowie to zastosowanie przetwornicy częstotliwości w pompie SCALA2 i jej brak w pompie SCALA1. SCALA2 utrzymuje stałe ciśnienie po stronie tłocznej bez względu na zmiany rozbioru. Żądane ciśnienie można nastawiać w zakresie od 1,5 do 5,5 bara. Przy zmianach rozbioru w instalacji z pompą SCALA1, ciśnienie po stronie tłocznej zmienia się zgodnie z charakterystyką pompy. Drugą różnicą pomiędzy SCALA1 a SCALA2 jest łączność Bluetooth. Tutaj górą jest SCALA1, ponieważ SCALA2 nie oferuje możliwości sterowania tą drogą. SCALA1 natomiast z powodzeniem może być sterowana poprzez aplikację Grundfos GO.

Kolejną różnicą jest możliwość sterowania pompy sygnałem zewnętrznym. Odpowiednie wejście posiada tylko pompa SCALA1, którą można wykorzystać również do napełniania zbiornika dachowego z zastosowaniem łącznika poziomu w instalacjach nawadniających, współpracujących z czujnikiem wilgotności gleby w instalacjach z zewnętrznym przetwornikiem ciśnienia. Dla pomp SCALA1 oferowany jest zestaw do połączenia ze sobą dwóch takich samych pomp. Możliwość zwiększenia wydajności jest dużą zaletą.

SCALA1 i SCALA2 są zdolne do zasysania wody, niemniej jednak tylko SCALA1 ma możliwość modyfikacji charakterystyki ssania. Jeżeli woda zawiera powietrze, można wybrać tryb pracy bardziej odpowiedni do takiego przypadku. Jeżeli pompa będzie pracować z napływem, można wybrać tryb pracy odpowiedni dla takiego zastosowania.

Dzięki wysokiemu stopniu ochrony IP pompy SCALA mogą pracować na zewnątrz, ale tylko SCALA2 posiada zabezpieczenie przed zamarzaniem wody. Tę unikalną cechę docenią przede wszystkim ci, którzy zignorują ostrzeżenia przed pierwszymi przymrozkami i w porę nie opróżnią pompy.

Jaki hydrofor wybrać?

Obie pompy są nowoczesnymi hydroforami, które znakomicie nadają się do zasilania domów w wodę. Jeżeli priorytetem jest stałe ciśnienie, optymalnym wyborem jest SCALA2. Jeżeli cenimy zdalną obsługę ze smartfona lub tableta oraz na możliwości zwiększenia wydajności poprzez dołączenie drugiej pompy, optymalnym wyborem jest SCALA1. Przy ograniczonej kwocie na zakup, hydrofor SCALA1 uśmiecha się szerzej do użytkownika, nawet wtedy, gdy klient porównuje ceny tego kompaktowego i sterowanego zdalnie hydroforu z szeroką gamą klasycznych konstrukcji.

Potrzebujesz więcej informacji? Zapoznaj się z webinarami, jakie Grundfos przeprowadzał o podstawach techniki pompowej! 🙂