Czego się dowiesz

Spis treści:


Z kotłem jak z samochodem. Każdy zmotoryzowany dba o swój pojazd. Obowiązkowe są w nim przecież cykliczne przeglądy. Tak samo każdy kocioł potrzebuje regularnego przeglądu!


Kiedy i dlaczego warto zrobić przegląd kotła?

Przegląd kotła jest niezbędny by stwierdzić poprawność jego działania. A od tej poprawności zależy nie tylko stan naszego komfortu termicznego i portfela, ale także nasze zdrowie i życie! Możemy wówczas ocenić zarówno jego wydajność, ale także sprawdzić czy jesteśmy bezpieczni od spalin, wycieku gazu itp. Zazwyczaj producenci zalecają, by taki przegląd wykonywać co rok, najlepiej po zakończeniu sezonu grzewczego. Większość użytkowników rzuca się na przegląd tuż przed rozpoczęciem sezonu, dlatego wówczas takich zleceń jest mnóstwo. Warto więc ze spokojem zrobić taki przegląd w okolicach wiosny/lata!

Po co w ogóle go przeglądać?

Przeglądy kotła niosą za sobą wiele korzyści, z których najważniejsze jest bezpieczeństwo jego użytkowników. Dzięki przeglądom, instalacja działa sprawnie i prawidłowo, a Ty śpisz spokojnie 🙂 Dodatkowo, można wówczas zoptymalizować jego pracę, by osiągnąć zamierzone osiągi wykorzystując jak najmniej gazu. Monitorując stan urządzenia, możemy go chronić przed awariami i przedłużać żywotność. Dzięki przeglądom chronimy więc nie tylko środowisko, ale także nas samych i nasz portfel!

Jaka w tym rola serwisanta?

Rola serwisanta zależy od rodzaju i stopnia skomplikowania instalacji, a także od urządzenia grzewczego. Zawsze jednak powinien on wykonać kilka rzeczy, by przegląd przebiegł prawidłowo. Do jego obowiązków należy między innymi:

  • sprawdzenie i ocena stanu elementów instalacji
  • skontrolowanie automatyki, np. sterowników, czujników
  • czyszczenie i sprawdzenie elementów kotła
  • kontrola zaworów, elementów zabezpieczeń
  • sprawdzenie szczelności układu (bardzo ważne w przypadku kotłów gazowych!)
  • sprawdzenie poprawności działania instalacji i jej regulacja.

Dzięki tym czynnościom mamy pewność, że przegląd został wykonany prawidłowo i że nasza instalacja jest w dobrej kondycji! 🙂

Kto powinien przeprowadzić przegląd kotła Immergas?

Przegląd kotła to zdecydowanie rzecz, którą należy zlecić profesjonalistom. Autoryzowani serwisanci mają odpowiednią wiedzę i uprawnienia w zakresie obsługi i konserwacji urządzeń gazowych, a ich umiejętności są rekomendowane przez danego producenta. Tylko usługa wykonana przez taki serwis techniczny gwarantuje najwyższą jakość usługi i ciągłość gwarancji. Immergas zdecydowanie ułatwił klientom znalezienie odpowiedniego serwisu, dlatego zdecydowanie polecamy to narzędzie, zwłaszcza wiedząc jak ważny jest przegląd kotła!

A co z przełączeniem kotła w tryb letni?

Wiosna to najlepszy moment, żeby przygotować kocioł na cieplejsze dni i sezon letni. W tym czasie praca kotła będzie ograniczona do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jak przestawić kocioł na tryb letni? W poniższym filmie dowiesz się co trzeba zrobić, aby kocioł zamiast w trybie „bałwanka” pracował w trybie „parasolki” 🙂