Czego się dowiesz

Spis treści:


Problem kamienia kotłowego w instalacji centralnego ogrzewania to jeden z najczęstszych problemów z jakimi przychodzi nam się mierzyć. Jak się go pozbyć? Jednym ze sposobów jest zastosowanie dobrego inhibitora korozji!


Inhibitor korozji a kamień kotłowy

Tak, kamień kotłowy można zwalczyć inhibitorem korozji! Brzmi to dosyć dziwnie, ale taka jest prawda! 🙂 Eksperci techniczni Fernox mówią wprost – środek F1 Protector chroni instalację centralnego ogrzewania zarówno przed korozją, jak i przed kamieniem kotłowym. Wobec tego rodzi się wiele pytań: czy to w ogóle jest prawda? A co z innymi sposobami? Czy w ogóle użycie takiego środka nie wpłynie negatywnie na materiały użyte w instalacji? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania!

W jaki sposób Fernox F1 Protector chroni instalację przed kamieniem kotłowym?

Fernox F1 Protector zawiera specjalną substancję chemiczną zapobiegającą osadzaniu się kamienia. Wiąże się ona z cząsteczkami węglanu wapnia i magnezu naturalnie występującymi w twardej wodzie. To właśnie te substancje chemiczne tworzą kamień kotłowy. Takie działanie zapobiega tworzeniu się krystalicznych struktur wapnia i magnezu, które zwykle osadzają się na gorących częściach instalacji (zwykle wymiennika ciepła). Substancja chemiczna zapobiegająca osadzaniu się kamienia w F1 Protector pomaga utrzymać węglan wapnia i magnezu w twardej wodzie w formie roztworu, nawet w wyższych temperaturach. Dodanie tej substancji zapobiegającej osadzaniu się kamienia nie wpływa na zdolność Fernox Protector F1 do hamowania korozji metalu w systemie.

Poniżej film pokazujący jak kamień kotłowy wytrąca się w ciągu 24h w wodzie o temperaturze 82°C. Do lewego słoika wlano samą wodę. Natomiast do prawego naczynia wlano wodę z tego samego źródła, ale z dodatkiem 0,5% Fernox F1 Protector.

Czy Fernox F1 Protector sam zwalczy kamień kotłowy, czy są też inne środki żeby mu w tym pomóc? Np. polifosforany?

W walce z kamieniem kotłowym często wymienia się polifosforany. Są to środki, które faktycznie mogą być przydatne w zapobieganiu osadzaniu się kamienia. Jednak w pewnych okolicznościach w wyższych temperaturach możliwe jest, że węglan wapnia rozpuszczony w wodzie może przereagować w fosforan wapnia. To substancja, która jest słabo rozpuszczalna w wodzie i który może się wytrącać.

A gdyby po prostu sztucznie zmniejszyć twardość wody? W przeszłości firma Fernox przeprowadzała testy ze sztucznie zmiękczoną wodą (gdzie wapń i magnez w węglanie zastąpiono sodem w żywicy jonowymiennej). Odkryto, że ten rodzaj wody może być nieco bardziej korozyjny niż twarda woda, ponieważ naturalna twardość wody zapewnia niewielkie hamowanie korozji metali. Ponadto niektóre rodzaje żywic jonowymiennych wykorzystują chlorek sodu, który może zwiększyć poziom chlorków w zmiękczonej wodzie, co może prowadzić do powstawania wżerów na aluminiowych wymiennikach ciepła.

Czy użycie środka Fernox F1 Protector wpływa negatywnie na materiały użyte w instalacji, np. stop aluminiowo-krzemowy?

Nie, stosowanie Protectora F1 do ochrony systemów z aluminiowymi wymiennikami ciepła nie powoduje żadnych negatywnych skutków. Produkty Fernox muszą spełniać specjalne, rygorystyczne normy brytyjskie, które dokładnie badają środki chemiczne. Jednym z testów w tej normie jest sprawdzenie, jak produkt chroni przed korozją różnych metali. Jednym z badanych metali jest stop aluminium zwany aluminium 6063, który zawiera od 0,2% do 0,6% krzemu. Protector F1 doskonale chroni przed korozją i wżerami dla tego stopu aluminium.

Ten test wydajności służy również do sprawdzenia kompatybilności Protector F1 z materiałami niemetalicznymi stosowanymi w systemach grzewczych, w szczególności gumami EPDM i NBR i nigdy nie stwierdzono żadnego problemu. Sprawdzono również kompatybilność F1 z tworzywami sztucznymi, takimi jak polietylen, polipropylen, polisulfony, nylon i poliuretan. Tak jak w poprzednim przypadku, nie zaobserwowano żadnych negatywnych zmian w instalacji.

Zabawa Fernox i Czas Na Hydraulika

Przypominamy o evencie, jaki mamy przyjemność zorganizować dla instalatorów wraz z marką Fernox! Mamy kilka gadżetów i fajną lampkę czołówkę, które chętnie przekażemy w dobre ręce! Na pewno pomogą w codziennej pracy! Pokaż nam się z marką Fernox! Wyślij zdjęcia na Messenger: Czas Na Hydraulika, albo adres mailowy: kontakt@czasnahydraulika.pl Czekamy na Twoje zdjęcie! 🙂