Czego się dowiesz

Spis treści:


Zazwyczaj dom inteligentny, wyposażony w system sterowania nim z poziomu smartfona wydaje się czymś premium, zarezerwowanym dla ludzi majętnych. Czy jednak taka jest rzeczywistość?


System SALUS Smart Home

Inteligentny dom odznacza się maksymalną możliwością personalizacji i polepszenia komfortu życia. Aby spełnić te warunki, potrzeba sprawnego i szerokiego systemu automatyki domowej. Właśnie takim systemem jest SALUS Smart Home! Nie ogranicza się on jedynie do zdalnego wyłączania żelazka lub włączania lampy. Inteligentne sterowanie domem oznacza:

 • optymalną regulację ogrzewania: idealną temperaturę w każdym pomieszczeniu
 • domową ekonomię: mniejsze wydatki za pobór energii
 • sterowanie urządzeniami, np. roletami, oświetleniem, zraszaczami ogrodowymi
 • bezpieczeństwo mienia: czujniki alarmowe, powiadomienia SMS
 • ochronę środowiska: mniejszą emisję zanieczyszczeń
 • komfort i wygodę na co dzień

Inteligentny dom z pewnością jest nowoczesny, energooszczędny, bezpieczny. A w kwestii sterowania nim, ogranicza nas najczęściej wyobraźnia. Wiele z urządzeń wchodzących w skład systemu można wykorzystać w kilku wariantach: cenowych, stylowych czy kolorystycznych. Dlatego specjaliści techniczni firmy SALUS Controls stworzyli konfigurator systemu!

Czym jest konfigurator systemu?

Najprościej mówiąc, to narzędzie służące do doboru odpowiednich produktów, by stworzyć system, który spełni oczekiwania domowników zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i finansowym. Każdy człowiek odznacza się różnymi preferencjami, planem dnia, przyzwyczajeniami. Podobnie każdy dom jest inaczej zbudowany, każdy typ instalacji wymaga innych produktów. Elementy sterujące inteligentnym domem trzeba dobierać indywidualnie. „Uszyć na miarę”, jak strój u krawca.

Jak, za pomocą konfiguratora, uszyć na miarę inteligentny dom?

Na początku trzeba wiedzieć, czy domownikom zależy na sterowaniu ogrzewaniem przez Internet. Z jednej strony ta opcja wymaga dopłaty, ale z drugiej – nieporównywalnie podnosi wygodę i funkcjonalność całego systemu. Następnie należy podać, jakim typem ogrzewania chcemy sterować: grzejnikowym, podłogowym, elektrycznym. Najlepiej jednak pokazać to na przykładzie! 🙂 Posłuży za niego budynek parterowy, z użytkowym poddaszem. Na dole znajduje się ogrzewany podłogówką salon z kuchnią oraz łazianka, a na poddaszu trzy ogrzewane grzejnikowo sypialnie – w każdej jeden kaloryfer. Łącznie pięć pomieszczeń. W łazience jest jedno okno. Załóżmy, iż mieszkańcy się zdecydowali na sterowanie przez Internet, z wykorzystaniem wybranych akcesoriów SALUS Smart Home.

Sterowanie ogrzewaniem

Aby w tak zaprojektowanym domu sterować ogrzewaniem przez Internet, trzeba się zaopatrzyć w regulatory temperatury. Może być to na przykład Quantum SQ610RF z wbudowanym czujnikiem wilgotności oraz funkcją Warm Floor. Optymalne sterowanie instalacją grzewczą osiąga się regulując temperaturę indywidualnie w każdym pomieszczeniu, a więc zawsze potrzeba tyle regulatorów, ile pokoi. Ogrzewany płaszczyznowo dół wymaga listwy sterującej i siłowników (np. samoregulujący siłownik THB). Do sterowanie trzema grzejnikami w sypialniach należy zakupić trzy bezprzewodowe głowice termostatyczne. No i oczywiście „serce” systemu, bez którego nie ma możliwości kierowania domem online – bramka internetowa UGE600.

Sterowanie oświetleniem i roletami

Chcąc stworzyć funkcjonalne reguły OneTouch dla oświetlenia i rolet, do kosztów systemu należy doliczyć dodatkowo akcesoria (wybór urządzeń w zależności od reguł):

 • Smart Relay (SR600)
 • Roller Shutter (RS600)
 • Smart Plug (SPE600, inteligentna wtyczka)

Ostatni z tej trójki, jako rozszerzenie gniazdka elektrycznego, steruje wpiętymi w nie urządzeniami. Smart Relay umożliwia sterowanie odbiornikiem o mocy obciążeniowej do 16A. Roller Shutter steruje napędami rolet okiennych i oświetleniem (230V AC). Dzięki tym niewielkim gabarytowo sprzętom dostosujesz do swoich potrzeb moment włączania lub wyłączania światła w wybranych pomieszczeniach lub uzależnisz pracę lamp od innych czynności, np. wejścia do pokoju, zamknięcia okna, uruchomienia wentylatora etc. Za ich pomocą stworzysz także symulację obecności domowników wtedy, gdy dom stoi pusty. Ostateczny koszt zależy od tego, iloma roletami/urządzeniami w domu chcemy sterować.

Reguły OneTouch

Aplikacja SALUS Smart Home opiera się o zależności, czyli scenariusze pracy urządzeń. Na przykład:

 • Lampka w korytarzu zapali się o zachodzie słońca, a zgaśnie tuż po wschodzie
 • Rankiem, rolety w sypialni otworzą się na 30%, po godzinie na 60%, aż w końcu na 100%.
 • Kiedy otworzymy okno, ogrzewanie w pomieszczeniu automatycznie się wyłączy
 • Wieczorem, temperatura w sypialni obniży się z 22 ℃ na 20 ℃, ale w łazience podłoga pozostanie komfortowo ciepła do godziny 23:00.
 • Po naciśnięciu zamontowanego przy drzwiach wyjściowych aktywatora reguł OneTouch, temperatura zadana we wszystkich pokojach spadnie do 18 ℃, w salonie i jadalni zamkną się rolety i zgaśnie światło.

Aby urzeczywistnić te scenariusze w naszym przykładowym domu – poza bramką internetową, aplikacją (bezpłatna) oraz regulatorami temperatury – potrzeba: pięciu Roller Shutterów do automatycznej obsługi rolet, czujnika otwarcia do łazienki, przycisku aktywującego regułę przy wyjściu z domu, inteligentnych wtyczek, których liczba zależy od liczby lamp, mających się wyłączyć w momencie wyjścia. Załóżmy, że potrzeba więc dwóch Smart Plugów i Smart Relaya.

To  wszystko można bez pośpiechu przemyśleć i po podjęciu decyzji wprowadzić w pola konfiguratora. A w przypadku wątpliwości, radą służą techniczni eksperci SALUS Controls! 🙂

Wykrywanie awarii

Czujniki wykrywające awarie domowe są elementami serii SALUS Smart Home, co oznacza, że do ich działania jest niezbędna bramka oraz aplikacja. Czujnik dymu wykrywa dym, a czujnik zalania wykrywa wodę na powierzchni lub stykach. Czujnik otwarcia wskazuje, które okna/drzwi zostały otwarte oraz umożliwia wyłączanie ogrzewania na czas wietrzenia. Urządzenia w systemie pozwalają na otrzymywanie wiadomości SMS o zdarzeniu.

Inteligentny dom – inteligentny wydatek

Oferta jest bogata, ale czy tylko bogaci mogą z niej skorzystać? Firma SALUS Controls proponuje klientom nie tylko ekskluzywne linie premium, ale i dobre na start, standardowe warianty produktów, które świetnie się sprawdzą, a jednocześnie będą przyjazne dla portfela.

Skorzystaj z konfiguratora i sprawdź, jakie rozwiązania najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Dane wprowadzone do programu konfigurującego pomogą Ci się zorientować, ilu i jakich urządzeń będziesz potrzebował do sterowania domem oraz stworzą przybliżony kosztorys całego przedsięwzięcia.

Warto zaznaczyć, że w konfiguratorze zawarto kwoty poglądowe – liczone w oparciu o ceny katalogowe netto. Dystrybutorzy na pewno zaproponują korzystny rabat 🙂