Czego się dowiesz

Spis treści:


Warunki termiczne w domu wpływają na przykład na wydajną pracę, prawidłowy sen czy też dobry nastrój. Jednak jaka temperatura jest optymalna i jak ją utrzymywać?


Jak temperatura w domu wpływa na jego domowników?

Temperatura w domu ma wpływ przede wszystkim na nasze zdrowie i samopoczucie. Odpowiedni bilans cieplny domów i mieszkań wspiera zdrowie układu oddechowego, układu krążenia, a także warunkuje energię życiową człowieka. Warto podkreślić komfort cieplny w domach, które nie są ani nadmiernie przegrzewane, ani wychładzane do zbyt niskich temperatur. Dobra temperatura to także dobry sen i samopoczucie, a przez to dużo energii i wydajnej pracy. Zwłaszcza, że coraz więcej czasu spędzamy w domu, chociażby korzystając z Home Office.

Temperatura w poszczególnych pomieszczeniach

Każdy człowiek ma różne potrzeby i preferencje dotyczące temperatury w pomieszczeniach, ale są pewne zasady dotyczące wszystkich. Z jednej strony długotrwale panujące niskie temperatury (np. poniżej 18℃) powodują wychłodzenie organizmu, a przez to spadek efektywności pracy oraz wyższą podatność na infekcje. Z drugiej strony temperatura pomieszczeń użytkowych powyżej 21℃ sprawia, że zaczynają nam wysychać błony śluzowe dróg oddechowych i spojówki. To również obniża odporność na infekcje i stwarza warunki do rozwoju np. alergii. Trzeba więc znaleźć złoty środek.

W pokoju dziennym, czy też biurze, optymalna temperatura to ok. 20℃. Przy takich parametrach grzewczych z reguły czujemy się najlepiej. Jesteśmy wówczas najbardziej skupieni, pełni wigoru, a co za tym idzie, jesteśmy produktywni. Temperatura powyżej 21℃ (do 25℃) sprawdzi się co najwyżej w łazience podczas kąpieli. W kuchni z zasady temperatura powinna być niższa niż w pokoju dziennym, gdyż systematycznie ją dogrzewamy gotując posiłki. Wydaje się więc, że 19℃ to temperatura optymalna.

Spersonalizowana temperatura w domu

Pomimo że wskazane wartości temperatury dla poszczególnych pomieszczeń w domu wydają się uniwersalne i dobrze uśrednione, optymalna temperatura do pracy, kąpieli, snu dla każdego może być inna. Odczuwanie ciepła jest kwestią bardzo indywidualną. Na odczuwanie temperatury wpływa bowiem bardzo dużo czynników. Z tego względu, żeby dopasowywać do siebie pracę ogrzewania, warto wyposażyć dom w nowoczesne systemy sterujące. Pokojowe regulatory temperatury, listwy sterujące, siłowniki czy inteligentne głowice grzejnikowe – to urządzenia zapewniające największą kontrolę nad parametrami grzewczymi.

Steruj temperaturą w swoim domu z SALUS Controls!

Systemy sterowania ogrzewaniem SALUS Controls pozwalają na łatwą zmianę parametrów grzewczych w zależności od pory dnia, aktywności mieszkańców czy przeznaczenia danego pomieszczenia. Dzięki nim możemy także ograniczać ogrzewanie pomieszczeń nieużywanych albo obniżać temperaturę w pokojach, kiedy przez dłuższy czas przebywamy poza domem, zmniejszając tym samym zużycie paliwa grzewczego. Regulatory temperatury oraz pozostałe elementy systemów sterujących są bardzo elastyczne. Indywidualne sterowanie temperaturą pomieszczeń pozwala w łatwy i szybki sposób wpływać na klimat domu: tam, gdzie trzeba, jest cieplej, a tam, gdzie trzeba, jest chłodniej. Serią produktów, którą warto szczególnie się zainteresować jest linia SALUS Smart Home, umożliwiająca nie tylko sterowanie ogrzewaniem, ale i stworzenie inteligentnego domu według osobistych preferencji.