Czego się dowiesz

Spis treści:


Redukcja kosztów produkcji i eksploatacji instalacji wodnych poprzez oszczędzanie wody, automatyzację procesów przy zachowaniu najwyższej jakości – to jest możliwe.


Każdy z nas w swoich domach wykorzystuje od kilkudziesięciu do kilkuset litrów wody dziennie. W krajach Europy Zachodniej wskaźnik ten jest nieco wyższy. Szacunki te biorą pod uwagę jedynie wodę wykorzystywaną do codziennych czynności oraz tą, którą „zjadamy”.

Jednym z rozwiązań jest optymalizacja zużycia wody w systemach znajdujących się w budynkach i domach. Równoważenie termiczne i hydrauliczne instalacji c.w.u. zapobiega m.in. długiemu oczekiwaniu na ciepłą wodę w kranie, co przekłada się na jej wymierne oszczędności.

TAK dla technologii

Dzięki zastosowaniu elektrozaworów skojarzonych z czujnikami ruchu można istotnie ograniczyć straty wody m.in. w obiektach komercyjnych lub użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale, hotele, biurowce, ale również prywatne domki letniskowe lub inne budynki, które nie są używane w sposób ciągły, przez co istnieje ryzyko ich zalania. Ustawiając kilkuminutowe opóźnienie odcięcia wody poprzez elektrozawór, po zarejestrowaniu ostatniego ruchu osoby w danym pomieszczeniu, mamy zagwarantowane kontrolowane zużycie wody a także ograniczenie zniszczeń spowodowanych zalaniem.

Zalety stosowania inteligentnych zaworów elektromagnetycznych:

  • Pomiar spadku ciśnienia za pomocą presostatu bezpośrednio w instalacji hydrantowej a nie w punkcie montażu zaworu na instalacji socjalno-bytowej, co zapewnia poprawność zadziałania
  • Możliwość sterowania pracą zaworu bezpośrednio z systemu sygnalizacji alarmu pożaru SAP
  • Kontrolowane odblokowanie wody bytowej przy zastosowaniu presostatu z funkcją “minimum reset”
  • Układ ręcznego otwierania, który umożliwia ręczne otwarcie elektrozaworu – gwarancja dostawy wody w przypadku braku napięcia zasilania

TAK dla różnorodności i jakości

Firma Danfoss przykłada dużą wagę do jakości swoich produktów oraz różnorodności zastosowań – to oznacza dedykowane elementy do systemów wodnych jak również uniwersalne rozwiązania, których zastosowanie jest łatwe i praktyczne. Naprawdę imponującą gamę produktów dla systemów wodnych można podzielić na 3 główne grupy:

  • Elektrozawory do pomieszczeń sanitarnych sterowane czujnikiem ruchu, wymagane przy certyfikacji BREEAM – EV220B
  • Elektromagnetyczne zawory odcinające w systemach antyzalaniowych – EV250B
  • Elektrozawory odcinające do instalacji przeciwpożarowych – EV220B

Jakość w głównej mierze to dobór odpowiednich materiałów, które spełniają międzynarodowe normy i wymagania użytkowników. Przykładem mogą być elektrozawory do wody pitnej (Eko zawory), które zostały wprowadzone w 2021r. w odpowiedzi na wymagania dyrektywy RoHS 2011&2015 (wykluczenie zastosowania substancji niebezpiecznych m. in.: kadm, rtęć, ołów, chrom 6+, flatany).

Jakość to również bezawaryjność a w przypadku usterki łatwość w serwisowaniu danego elementu – tutaj z pomocą przychodzą gotowe zestawy naprawcze, które są szybkie i łatwe w montażu.

TAK dla oszczędzania

Rozwiązania technologiczne eliminujące cieknącą z niedokręconego kranu wodę lub zepsutej spłuczki w toalecie, oznaczają olbrzymie oszczędności – kapiący kran może generować stratę rzędu nawet ok. 5 tys. litrów wody w skali roku. Jeden elektrozawór może zaoszczędzić ok. 30 m3 wody rocznie.

Zatrzymywanie wszelkiego rodzaju wycieków to również zapobieganie dużym wylewom wody (zdolność wody do drążenia w różnych materiałach powoduje duże awarie), które generują ogromne koszty związane z usuwaniem skutków takich awarii. Każdy z nas doskonale wie, że zapobieganie, w dłuższej perspektywie czasowej, jest bardziej opłacalne niż borykanie się z zalanym budynkiem.

Dodatkowo, gotowe zestawy naprawcze to oszczędność na czasie serwisowania (mniejsze obłożenie działów serwisowych w firmie to więcej czasu na „poważne” awarie) oraz zakupie całych elektrozaworów – czyli eliminacja „zamrażania” większej ilości pieniędzy w częściach zamiennych.

Rozsądne gospodarowanie wodą oraz dbanie o najwyższą jej jakość jest w centrum zainteresowania inżynierów firmy Danfoss.

Zawory elektromagnetyczne Danfoss są zaprojektowane z myślą o trwałości i niezawodności, a połączenie tych cech z prostotą montażu, czyni z nich oczywisty wybór dla wielu różnych zastosowań, takich jak: instalacje wodociągowe, domy i duże mieszkania, budynki komercyjne, budynki przemysłowe, pralnie przemysłowe, zmywarki przemysłowe, urządzenia do przetwórstwa żywności, maszyny gastronomiczne.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami via email lub zadzwoń +48 602 344 757.


ul. Franciszka Wężyka 7, 31-580 Kraków
E-mail: desto@desto.pl
Tel.: +48 12 641 80 80
desto.pl