Czego się dowiesz

Spis treści:


Nowość od SALUS Controls! Mamy przyjemność zaprezentować nowe przewodowe listwy do podłogówki – CB500 i CB500X!


Na początek…

Solidne listwy do podłogówki są niezbędne do tego, by ten typ ogrzewania mógł spełniać swoją rolę i pokazywać zalety. A tych jest wiele: równomierny rozkład temperatur, długie oddawanie ciepła, estetyczny wygląd, czystsze i zdrowsze powietrze w pomieszczeniach. Odpowiednie sterowanie podłogówką jest sposobem na utrzymanie w budynku komfortu cieplnego.

Właściwy sterownik jest warunkiem wydajnej pracy ogrzewania. Istotne, aby system był niezawodny, a cena była jego dodatkowym atutem. Urządzeniami spełniającymi te kryteria są nowości: listwy CB500 i  CB500X. Zostały zaprojektowane po to, aby maksymalnie ułatwić nam pracę podczas montażu.

Listwy do podłogówki łatwe w instalacji

Przede wszystkim są to urządzenia kompaktowe i smukłe, dzięki czemu można je zamontować praktycznie w każdej szafce rozdzielacza. Znika problem nieustawności modułów dodatkowych, ponieważ łączenie listew można poprowadzić własnym przewodem, co pozwala na dowolność ułożenia.

Zdejmowanie oraz zakładanie pokrywy jest bezproblemowe, dzięki wygodnym zaczepom. Nie ma mowy, aby przy tej czynności wypadały i gubiły się drobne śrubki. Instalacja przewodów jest łatwa – nie wymagają wcześniejszego przygotowania (np. cynowania), a ich układ w listwie jest dostosowany do grubości. I tak: cieńsze przewody siłowników układa się na górze, a grubsze przewody regulatorów – na dole. Taki rozkład wprowadza porządek i eliminuje plątanie. Nie trzeba demontować żadnej części listwy sterującej, żeby poukładać przewody. Po zdjęciu pokrywy wszystko jest widoczne, do każdego elementu jest dostęp. Dzięki poręcznym zaciskom łączącym, montaż okablowania nie wymaga specjalnego śrubokrętu. Nowy typ zacisków sprawia, że można to robić dowolnym narzędziem. Przewody termostatów, bez względu na ich grubość, można od razu zabezpieczyć przed wyrwaniem – umieszczając je w specjalnej listewce. Nawet wpinanie jest praktyczne. Możemy położyć listwę na stole lub podłodze, ułożyć przewody i zamontować urządzenie w szafce (dzięki dobremu dostępowi do otworów montażowych).

listwy do podłogówki - CB500 i CB500X

Charakterystyka CB500 i CB500X

Co jeszcze warto wiedzieć o nowych listwach?

  • Sterują 5 niezależnymi strefami grzewczymi (do jednej listwy można podłączyć 5 regulatorów). Jest to standardowa liczba na jeden rozdzielacz. Listwy mogą być łączone do 15 stref (współpraca CB500 z CB500X w kombinacji: 1 x CB500 + 2 x CB500X)
  • Posiadają 20 wyjść do podłączenia siłowników. Co istotne, zastosowano tu inny niż w poprzednikach podział sterowania siłownikami. We wcześniejszych modelach jeden termostat sterował 4 siłownikami. W CB500 i CB500X podział jest bardziej dostosowany do potrzeb budynku, np. jeden termostat może obsłużyć 6 siłowników (większe pomieszczenie), drugi – 2 siłowniki (mniejsze pomieszczenie), a pozostałe termostaty – 4 siłowniki.
  • Urządzenia mają wbudowany bezpiecznik. A więc CB500X (listwa bez modułu) również jest samodzielnie działającym urządzeniem – a nie tylko rozbudową listwy głównej. Pracując jako rozbudowa, CB500X nie potrzebuje dodatkowego zasilania – należy ją podłączyć bezpośrednio do CB500.
  • Listwy można montować na szynę DIN.

Moduł sterujący w CB500

  • Wejście na kocioł umożliwia włączenie urządzenia grzewczego, gdy dowolny regulator wyśle sygnał zapotrzebowania na ciepło lub wyłącza kocioł, gdy wszystkie regulatory przestaną zgłaszać takie zapotrzebowanie. Posiada funkcję trzyminutowego opóźnienia włączania kotła, która daje instalacji czas na przygotowanie się do pracy (np. siłowniki zdążą się otworzyć). Można także wybrać czas opóźnienia wyłączenia kotła (od 0 do 15 minut). Jest to przydatne, gdy termostaty nie kończą grzania w tym samym momencie. Podobne funkcje posiada dodatkowe wyjście na źródło ogrzewania lub chłodzenia.
  • Przekaźnik do kotła ma styki beznapięciowe. Dodatkowe sterowanie pompą ciepła lub urządzeniem chłodzącym również następuje przez przekaźnik beznapięciowy.
  • Zmiana trybu grzanie/chłodzenie odbywa się z poziomu listwy oraz na każdym regulatorze. Listwa posiada wejście na podłączenie czujnika punktu rosy.
  • Wyjście sterujące pompą jest napięciowe (230V), co ułatwia instalację. Pompę można podłączyć bezpośrednio do listwy sterującej, bez dodatkowych mostków.
  • Pompa włącza się i wyłącza z trzyminutowym opóźnieniem, aby dać instalacji czas na przygotowanie się do pracy.

Listwy do podłogówki – którą wybrać?

Mówiąc najprościej: listwy sterujące wybiera użytkownik, który w swoim domu chce sterować strefowo, czyli w każdym pomieszczeniu utrzymywać temperaturę dopasowaną do jego funkcji lub pory dnia. Jeżeli nie zachodzi potrzeba sterowania pompą ciepła lub kotłem, a jedynie siłownikami własnego obwodu grzewczego (np. przy ogrzewaniu miejskim), wtedy wystarczy CB500X. Jeśli jednak w budynku jest potrzeba sterowania dodatkowym źródłem ciepła, wtedy należy wybrać listwę CB500.

Techniczna Kawa z SALUS Controls

SALUS Controls był jednym ze sponsorów tegorocznej edycji Letniej Rywalizacji Hydraulików! Dzięki temu mieliśmy okazję spotkać się z Andrzejem Ogiegło, z którym przy Technicznej Kawie poznaliśmy historię regulatorów temperatury i ich rodzaje, a także rolę jaką pełnią w inteligentnym domu w systemie SALUS Smart Home. Teraz zapraszamy na film, a już w czerwcu na kolejną edycję Rywalizacji 🙂