Czego się dowiesz

Spis treści:


Kontynuujemy cykl z Valvulas ARCO! Już po raz drugi poprosiliśmy naszych ekspertów o testowanie zaworów hiszpańskiej firmy. Tym razem na tapet wzięliśmy zawór czerpalny Nano Doble!


Zawór czerpalny Nano Doble

Zawory czerpalne Nano Doble VITAQ stosuje się w tych instalacjach, w których konieczne są 2 niezależne wyloty w jednym korpusie zaworu i jeden wlot wody pitnej. Posiadają one jednolity korpus wykonany z jednej odkuwki mosiężnej (z wyjątkiem DN25) i są uruchamiane na 1/4 obrotu. Dzięki wbudowanemu systemowi antykamiennemu VITAQ zawory te zapewniają dłuższy, bezawaryjny okres eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych zaworów czerpalnych. Jednocześnie ich kompaktowa budowa zapewnia funkcjonalność zarówno w instalacjach zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Zastosowanie

Ogólnie zawory Nano Doble VITAQ stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzeba gwarancji szczelności i umożliwienia odcięcia dopływu medium przy zachowaniu podanych parametrów pracy. Tworzą one duże pole do popisu jeśli chodzi o zastosowanie, ze względu na kompaktowość, solidność i uruchamianie na 1/4 obrotu. Mówiąc bardziej konkretnie, można je zastosować w:

  • Instalacjach wewnętrznych – ich korpus pozwala na zastosowanie w budynkach mieszkalnych (klatki schodowe, parkingi, etc.), jako dodatkowe zawory czerpalne o dwóch wylotach.
  • Instalacjach zewnętrznych, ogrodowych, balkonowych – posiadają złącze do węża oraz połączenie do sterownika nawadniania.

Budowa zaworu Nano Doble

Warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy: korpus zaworu oraz jego szczelność wewnętrzną i zewnętrzną. Korpus wykonano z mosiądzu europejskiego CW617N w procesie kucia na gorąco. Ten proces oraz zastosowane materiały, w odróżnieniu od procesu odlewania, nadają mosiądzowi odpowiednie właściwości. To większa wytrzymałość, ale i estetyka (chociażby przez brak porów i chropowatości).

Rzućmy teraz okiem na szczelność zaworu. Zacisk mocujący umieszczony wewnątrz zaworu powoduje nacisk uszczelnienia kuli na trzpień-kulę, zapewniając szczelność wewnętrzną, a szczelność zewnętrzną zapewniają dwie uszczelki o-ring z NBR umieszczone na trzpieniu.


Antykamienny system VITAQ

Zawór jest wyposażony w antykamienny system VITAQ, dzięki któremu obowiązuje na niego aż 25 lat gwarancji. System ten polega na zastosowaniu trzpienia-kuli, produkowanych jako jednego elementu
z polimeru zapobiegającego osadzaniu się minerałów wapiennych. Dzięki temu uzyskuje się większą wytrzymałość, zapewnia łatwe uruchamianie oraz przeciwdziała osadzaniu się kamienia. Trzpień-kula z systemem VITAQ zaprojektowano tak samo, jak trzpień z mosiądzu. Posiadają więc takie same podstawowe cechy dotyczące szczelności i straty ciśnienia. W instalacjach, w których twardość wody i temperatura sprzyjają zakamienianiu, a zawory są rzadko zamykane i otwierane, zawór bez systemu VITAQ po pewnym czasie otwiera/zamyka się trudniej lub ulega całkowitemu zablokowaniu. Innymi słowy – mamy pewność, że nawet po kilku latach nieruszania zaworu, będzie on w 100% sprawny i łatwo go przekręcimy.

Valvulas ARCO

ARCO jest liderem w projektowaniu i produkcji systemów do regulacji oraz kontroli przepływu w instalacjach wodnych, gazowych, a także grzewczych. Tworzą rozwiązania, które zwiększają wydajność instalacji i ułatwiają pracę fachowcom dostarczając nam produkty najwyższej jakości. Zyskujemy także gwarancję niezawodnej pracy produktów nawet w najtrudniejszych warunkach.